Bebek-Çocuk SağlığıBitkisel SağlıkErkek SağlığıKadın SağlığıPratik BilgilerSağlık

BALLI SÜT HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ??

Bal çok güzel bir besin olmanın yanı sıra milattan önce dahi kullanılan bir ilaçtır. Binlerce yıldır hastalıklara şifa veren balın içeriğinin %70’inden fazlası şekerdir. Baldaki şeker sindirilmeden kana geçtiği için birkaç dakika içinde enerji vermeye başlar. Şeker oranının fazlalığı sebebiyle balda bakteri üreyemez. Tabi ki saklarken bala su değdirmemek gerekir.

Balın İçeriği

Balın %17’si ise sudur. Su ve şekerin dışında kalan yüzde %7’si ise tabiri caizse balı bal yapan kısımdır. Balın şifası özü bu kısımda saklıdır. Enzimler, vitaminler ve hidrojen peroksit bileşikleri gibi çok değerli maddeler sadece %7 oranında bulunur. Bal damak tadımız adına vazgeçilmez besinlerden biridir. Bal tüketmek iyidir ancak balı yanlış şekilde tükettiğimizde bir değeri kalmıyor. Balı sütle karıştırıp tüketmekle doğru mu yapıyoruz? Bu sorunun cevabı maalesef birçoğumuz için hayır.

Balla Sütü Karıştırmak Doğru Mu?

Ballı süt hazırlanırken balın iyi karışması için genellikle kaynar süt tercih edilir. Ancak balı bal yapan maddeler dediğimiz enzimler de vitaminler de böyle yüksek ısılara dayanıklı değildir. Kaynar süt balın özünü öldürür. Böyle olunca baldan geriye kalan şey çay şekerinden farksız bir tatlandırıcı olur.

 

Ballı Süt Nasıl Hazırlanmalı?

43 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bal faydalı özelliğini yitirmeye başlar. Fakat hepimiz de sütü sıcak içmek isteriz. Bu durumda izlenecek en mantıklı yol bardağa önce sütü koymaktır. Sütü 50 dereceye kadar ısıtıp bardağa doldurursak bardağı ısıtırken bala zarar vermemiş oluruz. Böylece maksimum sıcaklık olan 43 derecede ballı sütümüzü hazırlayarak hem damak tadımızı iyileştiririz hem de balın şifasını alırız.

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close