Çocukları Ev Kazalarından Nasıl Korumalı?

Paylaş
 

Eğer evinizin özellikle yeni emeklemeye ya da yürümeye başlayan bebeğiniz için ne kadar güvenli olduğunu merak ediyorsanız, size önerim evi bebek gözünden görmeye çalışmanız olacaktır. Yere oturum hatta daha da iyisi evin içinde emekleyen ve gözünüze takılan tehlikeli bölgeleri tespit edin. Çocukların hayatını tehlikeye atan ev kazaları ne yazık ki Türkiye’deki çocuk ölümleri nedenleri arasında ilk beşte yer alıyor.Ev kazaları arasında düşme, yabancı madde yutma, zehirlenme ve yanma en çok rastlanan talishsiz olaylar arasında sayılıyor. Bu tip bir kazayla karşılaşırsanız soğukkanlı davranmanız çok önemli. Acil yardım teknikleri hakkında bilgi sahibi değilseniz ambülans çağırmanız veya bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekir. Düşme kazalarında bebeği ya da çocuğu kıpırdatmak zararlı olabileceğinden hemen çocuğu kucaklamak yerine eve sağlık ekibinin gelmesini beklemenizin tavsiye edildiğini unutmayın.

 

 

cocuk-guvenlik-urunleri

Mutfakta ocakta kullanılan tava tipi kapların saplarını çocuğun çarpmaması için her zaman içe doğru yerleştirin.

Dolapların alt rafına deterjan, tuzruhu gibi ürünler koymayın. Bunların küçük bir çocuğun çok rahatça ulaşabileceği zehirli maddeler olduğunu unutmayın.

Elektrikli aletlerin güvenle nasıl kullanılacağını öğretin.

vaikas-saugumas-65050871

Küvette veya kaplar içinde biriktirilen sular için bir çocuğa “Sakın suya dokunma” demek yerine merakını giderin.

Çocuklarınıza kesici aletlerin (bıçak,makas vb.) tehlikeli olduğunu güzelce anlatmalıyız.

como-evitar-acidentes-domesticos

Fırın ya da büfe kapağı gibi çocuğun asılıp açabileceği ve  kendine zarar verebileceği durumlar için bu kapaklara özel satılan çocuk güvenlik kilitlerden temin edebilirsiniz.

Çocuk odasındaki eşyaları eşyaların çocuğun üstüne düşmemesi için duvara sabitleyebilirsiniz.

ev-kazalar-na-kar-alabilece-iniz-nlemler-8

Halı, kilim, paspas benzeri çocuğun takılıp düşeceği engel oluşturan ürünleri ayak altından kaldırabilirsiniz.

Tehlikenin olası sonuçlarını uygun şekilde ona gösterin. Örneğin, çok sıcak çaydanlığa dokunmamayı öğretmek işe yarayabilir.

boy-with-kettle-940x529

Elektrik prizleri, kabloları ve elektrikli aletler çocukların erişebileceği yerlerde olmamalı ve eğer öyleyse mutlaka çocuğun elleyemeyeceği ve kurcalayamayacağı şekilde koruma altına alınmalıdır. Bu amaçla hazırlanmış kapaklardan, kilitlerden veya kablo toplayıcılardan yararlanabilirsiniz.

7664_800x600_crop_534f215a857f5

Evde merdiven varsa, ya da pencere kenarı, teras, balkon gibi çocuğun tırmanabileceği ve düşme tehlikesi yaratacak yerler varsa mutlaka parmaklık, korkuluk, tente benzeri önlemler alınmalıdır. Çocuk güvenlik kapılarından satın alabilirsiniz.

bebek-güvenlik-kapıları

Kazalardan en hafif derecede etkilenmek için evin göz önündeki yerlerinde acil durum telefon numaraları, nereye başvurulacağı ile ilgili bilgileri bulundurun.

Paniğe kapılmadan neler yapılması gerektiğini önceden öğrenin. Temel ilkyardım bilgisi edinin.

İlk-yardım-acil-telefon-numaraları-acil-ilk-yardım-numaraları

Bu yazı 1115 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara