BALLI SÜT HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ??

Paylaş
 

Bal çok güzel bir besin olmanın yanı sıra milattan önce dahi kullanılan bir ilaçtır. Binlerce yıldır hastalıklara şifa veren balın içeriğinin %70’inden fazlası şekerdir. Baldaki şeker sindirilmeden kana geçtiği için birkaç dakika içinde enerji vermeye başlar. Şeker oranının fazlalığı sebebiyle balda bakteri üreyemez. Tabi ki saklarken bala su değdirmemek gerekir.

Balın İçeriği

Balın %17’si ise sudur. Su ve şekerin dışında kalan yüzde %7’si ise tabiri caizse balı bal yapan kısımdır. Balın şifası özü bu kısımda saklıdır. Enzimler, vitaminler ve hidrojen peroksit bileşikleri gibi çok değerli maddeler sadece %7 oranında bulunur. Bal damak tadımız adına vazgeçilmez besinlerden biridir. Bal tüketmek iyidir ancak balı yanlış şekilde tükettiğimizde bir değeri kalmıyor. Balı sütle karıştırıp tüketmekle doğru mu yapıyoruz? Bu sorunun cevabı maalesef birçoğumuz için hayır.

Balla Sütü Karıştırmak Doğru Mu?

Ballı süt hazırlanırken balın iyi karışması için genellikle kaynar süt tercih edilir. Ancak balı bal yapan maddeler dediğimiz enzimler de vitaminler de böyle yüksek ısılara dayanıklı değildir. Kaynar süt balın özünü öldürür. Böyle olunca baldan geriye kalan şey çay şekerinden farksız bir tatlandırıcı olur.

 

Ballı Süt Nasıl Hazırlanmalı?

43 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bal faydalı özelliğini yitirmeye başlar. Fakat hepimiz de sütü sıcak içmek isteriz. Bu durumda izlenecek en mantıklı yol bardağa önce sütü koymaktır. Sütü 50 dereceye kadar ısıtıp bardağa doldurursak bardağı ısıtırken bala zarar vermemiş oluruz. Böylece maksimum sıcaklık olan 43 derecede ballı sütümüzü hazırlayarak hem damak tadımızı iyileştiririz hem de balın şifasını alırız.

 

Bu yazı 1154 kere okundu.
Etiketler:
bal ligi Bal sütle karıştırılır mıBallı süt balık balık avı balık burcu balıkesir balıkesir hava durumu balıkesir üniversitesi balım ballı süt ballı süt boğaz ağrısına iyi gelirmi ballı süt kaç kalori ballı süt kilo aldırırmı ballı süt nasıl yapılır Ballı süt neye iyi gelir ballı süt öksürüğe iyi gelirmi ballı süt ürünleri ballı süt zararlı mı Ballı sütün faydaları Ballı sütün zararları balmain balon Beslenme bitkisel sağlık bitkisel sağlık haberleri bitkisel sağlık merkezi bitkisel sağlık rehberi bitkisel sağlık rehberi ibrahim adnan saraçoğlu bitkisel sağlık rehberi indir bitkisel sağlık rehberi pdf bitkisel sağlık sertifikası bitkisel sağlık ürünleri bitkisel sağlık ürünleri iş ilanları FaydalarıHayvanlar ibrahim saraçoğlu ibrahim saraçoğlu boy uzatma kürü ibrahim saraçoğlu kimdir ibrahim saraçoğlu lahana kürü ibrahim saraçoğlu migren ibrahim saraçoğlu soğan kürü ibrahim saraçoğlu topuk dikeni ibrahim saraçoğlu ürünleri ibrahim sarı ibrahim sarmış kadinlar kulubu uyelik kadinlar kulubu zayiflama kadinlarkulubu bir derdim var kadınlar kulübü kadınlar kulübü cinsellik kadınlar kulübü diyet kadınlar kulübü fal kadınlar kulübü forum kadınlar kulubu gebelık kadınlar kulübü giriş sağlık sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı e posta sağlık bakanlığı personel sağlık net sağlık personel sağlık sen sağlıkbank Sağlıklı beslenme süt süt izni süt kardeşler süt peşinde sütaş sütçü imam sütiş sütlaç sütlü tatlılar Sütün faydaları sütyen
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara