Banyo Tasarımı İçin Harika Öneriler

Paylaş
 

Banyolar, günün yorgunluğunu, stresini attığımız evin en önemli yaşam alanlarından birisidir.

Küçük banyolar doğru dekore edildiğinde son derece fonksiyonel olabilir. Eğer banyomuz m² olarak küçükse geniş ve ferah göstermek için tasarım da açık renkleri kullanmamız gerekir.

Günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atacağınız alan olan banyonuzun renklerine de önem vermelisiniz. Beyaz huzur veren insanı psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan en önemli renk tonlarından birisidir.

Küçük banyolar da zemin karoları büyük seçilirse mekan daha ferah olur. Ancak ahşap görünümünden vazgeçmeyenler fakat zeminin uzun ömürlü olmasını da isteyenler, banyo dekorasyonunda ahşap görünümlü seramik uygulamalarını tercih edebilirler bu tamamen sizin zevkinize kalmış.

Hangi alanda olursa olsun dekorasyon denilince akla ilk gelen şey aksesuardır. Çeşitli aksesuarlarla değiştirmek istediğiniz mekanı bambaşka bir alana çevirebilirsiniz. Banyolar da kullanacağımız mobilya ve aksesuvarlar banyonun büyüklüğüne göre seçilmelidir. Vazolar, fanuslar, kavanozlar, parfüm şişeleri , hoş kokulu güzel sabunlar ve daha neler neler… Banyonuzu da tıpkı salonunuz gibi çeşitli obje ve aksesuarlarla süsleyebilir ve banyo dekorasyonunuzu daha özenli bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ayrıca banyolar da kullanılan aynalar da mekanı geniş gösterir.

Çiçekseverlerin sıklıkla tercih ettiği bir diğer dekorasyon fikri de banyolara canlı çiçekler eklemek. Bakımında zorlanıyorsanız yapay olanları da tercih edebilirsiniz.

Önemli olan banyonun evinizin bir rekreasyon köşesi olduğunu unutmamak ve bitkileri de bu anlamda kullanmaya özen göstermek.

Banyonuzun tezgah alnı denilen musluk arkası kısmını farklılaştırarak da banyonuza yepyeni bir hava katmanız mümkün. Elinizi yüzünüzü yıkarken sizi her gün mutlu edecek bir seramik tasarımı, bu anlamda harika bir çözüm olabilir.

 

Banyo aydınlatma da banyo tasarımı için önemli unsurlardan birisidir. Eğer banyonuz cephede yer almıyor iç kısımda yer kalıyorsa banyo aydınlatmasını da ona göre yapmalıyız.Banyo tasarımında kolaylık ve kullanışlılık için genellikle spotlar ya da aplikler tercih edilir. Spot kullancaksak spot adedini buna göre belirlemeliyiz. Alışılmışın dışına çıkarak sarkıt lambalarla banyonuza elegant bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Banyo tasarımı ile ilgili önemli diğer bir konu ise duşa kabinlerdir. Duşakabin hem fazla yer kaplar hemde istediğiniz uyumu banyoda yakalayamazsınız. Bunun yerine banyo ile bütünleşik cam bölmeli banyo duş modelleri tercih edilmeye başlandı. Duşakabin almak yerine banyo içine cam bölme ile çok daha şık, modern ve kullanışlı banyo dekorasyonuyla çok daha ferah bir banyo tasarımına sahip olabilirsiniz.

Bu yazı 2704 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara