Bebeğim Neden Yürümüyor

Paylaş
 

Annelerin bebekleri adına bitmek, tükenmek bilmeyen endişelerinin arasında bebeğim neden yürümüyor? Gibi sorulara sıkça rastlanır. Her bebeğin gelişimini tamamlaması birbirinden çok farklı olduğu gibi bazı bebekler 1 yaşında yürüyebilirken bazıları ise 2 yaşında yürümeye yeni başlayabilirler.

Normal şartlarda 1 ile 1,5 yaş aralığında yürüme eylemiyle birlikte bebekte bir takım aktif hareketlerinde oluşmuş olması gerekir. Bebeğin gelişimi her konuda bir bütün olduğu için hareket kabiliyetinin yanı sıra konuşma kabiliyeti de incelenmelidir. Bebekler 1,5 yaşına kadar 5 ile 10 kelime kadar konuşabilmelidir. Bebek 1 ile 1,5 yaş aralığında henüz yürümeye başlamadıysa bununla beraber emekleyemiyor veya tutunarak da olsa yürüyemiyor ise bebekte bir sağlık problemi gelişebileceği için mutlaka daha fazla zaman kaybetmeden bir çocuk nöroloğundan yardım alarak gereken testler yapılmalıdır.

Bebeğin yürümesi neden gecikir?

Halk dilinde sıkça kullanılan çocuk düşe kalka büyür lafını çokta hafife almamak gerekir. Anne ve babaların en çok düştüğü hatalardan biri, kendi endişe ve korkularını bebeğe yansıtıp, bebeğin enerjisini ve cesaretini kırmaktır.

Ailenin tutumu

Bebeğin gelişimi açısından en büyük destekçisi olan aile, bebeğin düşmesinden ve ciddi yaralar almasından dolayı endişe duyduğu için, bebeğin birçok hareketini kısıtlayarak aslında gelişiminin büyük oranda gerilemesine neden olur. Kontrollü şekilde bebeğe fırsatlar verip, bazı becerilerinin gelişmesi için motive edilmelidir. Örneğin: Bebeğin biraz uzağına en çok oynadığı oyuncağı koyup onu alması için çeşitli motive edici cümleler kurup, oyuncağı almayı başardığında ise başardığını belli eden cümleler kurulmalıdır. Bebek 1 yaşına geldiğinde eline mama kaşığı vererek, yemek yeme becerisinin gelişmesine fırsat verin. Böylece hem eğlenmesini sağlayıp hem de el becerisinin gelişmesine yardım etmiş olursunuz.
Bebeğin yürümesi için neler yapılmalıdır?

Öncelikle bebek 6 ayını tamamladığında yan kısımlarına destek konularak birkaç dakika oturtulmalıdır. Her gün bu süre biraz daha uzatılarak bebeğe oturmayı öğretmek gerekir. Bebeğin fiziksel gelişimine göre 7 ile 8. Ayından itibaren emeklemesi için önüne renkli oyuncaklar koyulup teşvik edilmelidir. 10 ile 12. Ayından itibaren ellerinden tutarak ufak ufak adım atmayı öğretmek gerekir. Eşyalara tutunmayı ve destek alması gerektiğini, bebeğin anlayabileceği dilden anlatılmalıdır. Çocuklar temiz havada dolaşmayı çok sever. Dışarı çıkartıp, yürümesi için elinden tutup, motive edilmelidir.

Sağlık sorunları

1,5 yaşına gelmiş olan bir bebek yürüyemiyor ve kendini ifade edemiyor ise doğum öncesinde ve doğum anında gelişmiş olan herhangi bir sorundan kaynaklı ciddi sağlık problemleri yaşıyor olabilir. Bunun yanı sıra hiçbir sağlık sorunu da olmayabilir. Bunun sebebini kesin bir şekilde öğrenmek gerektiği için bir uzmana danışıp, gereken müdahale yapılmalıdır.

Bu yazı 378 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara