Bebeğinizin uzun süre ağlamasının nedeni kolik olabilir

Paylaş
 

Doç. Dr. Ahmet Demir, son yıllarda yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri olan kolik ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kesin nedeni tam olarak saptanamayan kolik bebeklerin saatlerce ağlamasına yol açabiliyor, anne babalar da bu durumda endişeye kapılabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Demir, yenidoğan bebeklerde kolik ve tedavisi hakkında bilgi verdi.Kolik, kesin nedeni bilinmemekle birlikte bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olgunlaşmaması ya da gelişmekte olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca annenin sigara içmesi, yaşının ileri olması ve ilk bebek olma durumu diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır. İnek sütü, protein alerjisi ve diğer alerjiler de koliğe yol açtığı düşünülmektedir.

Durdurulamayan ağlama koliğin ana belirtisi

Koliğin ana belirtisi ağlama krizleridir. 3 aydan küçük bir bebekte durdurulamayan ağlama krizleri günde en az 3 saat sürebilir. Bu tablo, haftada 3 gün ve ayda 3 haftaya yayılmaktadır. Genelde bu bebekler, akşam saatlerinde ve hemen hemen aynı saatlerde ağlar. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, karınları belirgin olarak şiştir ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Bazen kendilerini arkaya doğru atar gibi bazen ellerini yumruk yaparak, bazen de bacaklarını tekme atar gibi hareketler yaparak ağlayabilirler.

Tedaviye anne ve bebeğin beslenme programından başlanmalı

Kolik, genelde 4. aya doğru düzelir. Tedavisi için ise birçok alternatif bulunmaktadır ancak bunlar tüm bebeklerde aynı oranda etkili olmamaktadır. Tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir;

– Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin diyetinin düzenlenmesi,

– Mama ile beslenen bebeklerde uygun mamaların seçilmesi,

– İlaç tedavisi (Gerekmedikçe kullanılmamalıdır)

– Probiyotikler (Faydalı bazı bakteriler kullanılabilir)

– Bitki özleri

– El yordamıyla tedavi ve masaj yapılabilir

Bebeğe kolik tanısını doktor koymalı

Kolik, bebeklerde kalıcı bir hasara yol açmaz. Ancak infantil kolik adı verilen türdeki ağlama krizleri olan bebekler, en az bir kez doktor muayenesinden geçmeli ve başka bir hastalık nedeni ile ağlamadıkları kanıtlanmalıdır. Bebekte kilo alamama, halsizlik, kusma, ishal, ateş, isteksizlik veya kabızlık yoksa genelde herhangi bir tetkike gerek yoktur.

Bebeğiniz ağlama krizine girdiyse

– Mümkün olduğunca sakin olun, gerilmeyin.

– Güler yüzle bebekle göz teması kurmaya çalışın.

– Bebeğinizi bağrınıza basarak karnını ısıtın. Bunu ütü ile ısıtılmış bez ya da ısıtma pedleri ile de yapabilirsiniz.

– Bulunduğunuz odada sakinleştirici müzikler açın.

– Bebek emziği kullanın.

– Su ve süpürge sesi bazı bebeklerin hoşuna gidebilir, unutmayın.

– Son seçenek olarak bebekle birlikte ufak bir araba yolculuğuna çıkın.

Kolik bir hastalık değildir. Bu, bebek gelişiminin ana aşamalarından birisidir. Bebeğin doktor kontrolünden sonra herhangi bir hastalığı olmadığı biliniyorsa bu konu ile ilgili süreçler sabırla ve sükunetle yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bu yazı 11980 kere okundu.
Etiketler:
ağlamak ağlamak abdesti bozar mı ağlamak güzeldir ağlamak nedir ağlamak tumblr ağlamak yok ağlamakla inlemekle ağlamaklı film ağlamaklı sözler ağlatan filmler anne bebek anne bebek bakım çantası anne bebek fuarı anne bebek giyim anne bebek kıyafetleri anne bebek kolye anne bebek kombin anne bebek resmi anne bebek sırt çantası anne bebek ürünleri anneler anneler analar anneler günü anneler günü hediyesi anneler günü ne zaman 2015 anneler günü ne zaman 2016 anneler ve analar anneler ve anneler fragman anneler ve anneler konusu annelere hediye bebek bebek arabası bebek battaniyesi bebek beşikleri bebek çoçuk şarkısı bebek giyim bebek isimleri bebek odası bebek sağlığı bebek sağlığı bebeklerde silkinme bebek sağlığı danışma hattı bebek sağlığı diş çıkarma bebek sağlığı için dua bebek sağlığı ve bakımı bebek sağlığı ve beslenmesi bebek sağlığı ve gelişimi bebek sağlığı ve hastalıkları bebek sağlığına zararlı markalar bebek şarkıları bebek yelekleri bebekler bebekler neden ağlar bebekler neden ağlar 99 bebekler neden ağlar alternatif tıp bebekler neden ağlar dini bebekler neden ağlar hadis bebekler neden ağlar hastalıkları bebekler neden ağlar kolik bebekler neden ağlar uzman bebekler neden ağlar uzman tv bebekler neden ağlarken morarır çocuğun ağlaması çocuğun ağlaması hadis çoçuk ağlaması için dua çoçuk sağlığı nedir google google akademik google chrome google drive google earth google indir google maps google play google street view google translate kadınlar kadınlar basketbol ligi kadınlar hamamı kadınlar kulübü kadınlar kulübü forum kadınlar ne ister kadınlar ne ister izle kadınlar plajı kadınlar sitesi kadınları anlamak pedagog pedagog adem güneş pedagog ankara pedagog anne pedagog gözde erdoğan pedagog izmir pedagog maaşları pedagog ne demek pedagog nedir pedagogluk pedagoji pedagojik formasyon pedagojik formasyon 2015 pedagojik formasyon 2016 pedagojik formasyon başvuru pedagojik formasyon facebook pedagojik formasyon nedir pedias pediasure pediatri pedibebe pedifen pedigree pedikür pedikür seti pediped peditus
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara