Bebeklerde Gece Uykusu Neden Önemlidir?

Paylaş
 

Bebeklerde Gece Uykusu Neden Önemlidir?

Gece Uykusu Neden Önemlidir: Özellikle bebeklerde gece uykusu veya uyku demek beyin gelişimi demektir. Bebeklerin beyinleri gelişimini henüz tamamlanmamıştır. Bu sebeple de doğum kanalında geçerek dünyaya gelirler. Bebeğinizin beyin gelişiminin büyük kısmı doğumdan sonraki ilk bir yıl içinde gerçekleşir. Uykuya bağlı gelişim ise çok önemlidir. Bebeğiniz için uyku bedenin dinlenmesinden ibaret değildir. Bebeğiniz sizden daha akıllıca uyurlar. Hafif uykular sırasında beyin dinlenmekten çok gelişim aşaması içindedir. Hafif uykular ya da bebeğinizin kısa bir kestirme yapması sırasında beynine giden kan miktarı iki kat artacaktır.

Bebeğinizin Beyin Gelişimi İlk İki Yıl İçinde % 70 Oranında Tamamlanır.

Bebeğinizin uykusu sırasında vücudu beynin yapı taşlarından olan bazı sinir hücresi proteinlerinden yüksek miktarda üretir. Öğrenmenin de beynin uyanıkken aldığı bilgileri işlemeye başladığı aktif uyku esnasında gerçekleştiği uzmanlar tarafından anlatılmaktadır. Hafif uykusu boyunca bebeğinizin beyninin yüksek bölgeleri çalışmaya devam eder.

bebeklerde gece uykusu

Bebeğinizin beyninin hızla büyüdüğü bu dönem de ki ilk iki sene boyunca yetişkinlerin beyninin % 70 i büyüklüğüne kadar erişir. Büyümeyle eş zamanlı olarak gelişimini de devam ettirebilmesi için beynin uyku esnasında da çalışmaya devam etmesi gerekir.

Uykunun Bebeğiniz ve Beyin Gelişimi İçin Önemi?

Bebeğinizi uyurken izlemek kadar huzur verici bir şey daha düşünülemez. O kadar sevimli ve huzurludur ki, huzurlu hali ile size de huzur verecektir. Uyuduğu anda böylesine yoğun bir şekilde büyüdüğü ve geliştiğini hayal etmek çok zordur. Bebeğinizin beyin gelişimini tamamlaması için belli bir süre ve belli zaman içinde aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Bunun için de ilk kural bebeğinizin uykusunun bölünmemesidir.

Bebeğinizin Gelişimini ve Beyin Gelişimini Tamamlayabilmesi İçin Önemli Unsurlar!

– Bebeğinizin ilk iki senesi içinde kesintisiz bir gece uykusu olması büyüme hormonlarının uyku halinde salgılandığı gerçeği ile bebeğinizin gelişimini olumlu etkileyecektir.

– Kesintisiz sağlıklı bir uyku ile bebeğiniz İlk bir kaç ay içerisinde uyku halinde iken kilo alır ve bir gece yaklaşık 0,5 mm uzar.

– Kesintisiz bir uyku düzeni olan bebeğinizin algısal, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi de düzgün bir şekilde ilerleme kaydedecektir.

– Gece uykusunun kalitesi ve süresi gündüz uykularının tamamından daha etkilidir.

– Uykusunu alamayan bebek; huysuz, zayıf ve küçük olacaktır. Bu durum da gelişimi kötü etkilenir hatta yavaşlar.

– Daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku daha fazla iştah, keskin bir zeka daha sosyal davranışlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve saha mutlu bir bebek demektir.

Bu yazı 808 kere okundu.
Etiketler:
america hospital america hospitals american hospital american hospital dubai american hospital tirana amerika hospital amerikan hospital albania amerikan hospital izmir amerikan hospital kosovo amerikan hospital prishtine ankara uyku sağlığı merkezleri ve laboratuvarları bebek sağlığı bebek sağlığı danışma hattı bebek sağlığı diş çıkarma bebek sağlığı hakkında bilgi bebek sağlığı için dua bebek sağlığı ile ilgili bilgiler bebek sağlığı ve beslenmesi bebek sağlığı ve gelişimi bebek sağlığı ve hastalıkları bebek sağlığını etkileyen faktörler bebek uykusu bebek uykusu dua bebek uykusu nasıl olmalı bebek uykusu ne zaman düzene girer bebek uykusunda neden ağlar bebek uykusunda neden inler bebek uykusunda neden irkilir bebek uykusunda sıçrıyor bebek uykusuzluğu bebek uykusuzluk nedenleri Bebeklerde Gece Uykusu bursa uyku sağlığı merkezleri büyüme hormonu büyüme hormonu adı büyüme hormonu arttırma büyüme hormonu fazlalığı büyüme hormonu iğnesi kullananların yorumları büyüme hormonu nedir büyüme hormonu takviyesi büyüme hormonu tedavisi büyüme hormonu testi büyüme hormonu testi nasıl yapılır düzenli uykunun önemi hamilelikte uykunun önemi pedagog pedagog nedir pedagoji pedagoji anadolu pedagojik formasyon pedagojik formasyon başvuruları pedagojik formasyon face pedagojik formasyon haberleri pedagojik formasyon nedir pedagojik formasyon yök sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı personel sağlık meslek lisesi sağlık nedir sağlık net sağlık personel sağlık sen sağlık yönetimi Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam uyku uyku apnesi uyku bandı uyku bozukluğu uyku bozukluğu çeşitleri uyku bozukluğu ekşi uyku bozukluğu hemşirelik bakım planı uyku bozukluğu için dua uyku bozukluğu ilaç uyku bozukluğu nedir uyku bozukluğu pdf uyku bozukluğu psikiyatri uyku bozukluğunun tedavisi uyku ilacı uyku önemi uyku sağlığı uyku sağlığımız için neden önemlidir uyku seti uyku tulumu uykuluk uykunun önemi uykunun önemi ile ilgili hikaye uykunun önemi kısaca uykunun önemi pdf uykunun önemi uzmantv uykunun önemi ve faydaları uykunun önemi vikipedi uykusuz uykusuz her gece uykusuzluk yaşam yaşam eş anlamlısı yaşam koçu yaşam şifresi yaşam ünitesi yaşama hakkı yaşamak yaşamaya dair yaşamın kıyısında yaşamkent
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara