Bu hastalık binlerce insanı uyutmuyor

Paylaş
 

Çoğu zaman horlamayı bir şikayet olarak görmez; gün içi yorgunluklarınıza, işinizin yoğunluğuna bağlar ve bu durumu doktora gitme nedeni olarak düşünmezsiniz. Uyku apne durumu toplumda astım ve şeker hastalığı kadar sık görülen bir hastalık olmasına rağmen tanısı konulmadığı için gizli kalmıştır. Doktorlar da bu konuda deneyimsiz olduklarından hastalarını yönlendiremezler. Uyku apne hastalığı, son 20 yıl içinde tanımlanıp geliştiğinden ne yazık ki doktorlar arasında da yeterli derecede bilinmemektedir.

Aşağıdaki sorularla uyku apnesinin diğer belirtilerine bakarak kendinizi test ederek bu sorunun sizde olup olmadığını anlayabilirsiniz:

– Nefesinizin durduğu ya da iç çekme şeklinde düzensiz soluduğunuz eşinizin dikkatini çekti mi?

– Genellikle sabah yataktan yorgun mu uyanıyorsunuz?

– Gün içinde kendinizi aşırı yorgun, uykulu hissediyor musunuz?

– Enerjiniz, motivasyonunuz ve konsantrasyonunuz azaldı mı?

– Kilolu musunuz ve kilo verememekten mi şikayet ediyorsunuz?

– Şiddetli horluyor musunuz?

Bu durumlardan herhangi birine evet diyorsanız, uyku apne riskiniz büyük bir oranda var demektir.

Uyku apnesi tam olarak nedir
Hayati sağlık sorunlarına neden olabilen uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin fark etmesi zordur. Hasta genellikle uykudaki anormal durumlardan, eşi veya yakınlarının fark etmesi ile haberdar olur.

Düzensiz solunum uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Normalde üst solunum yollarını kontrol eden kaslar (boğaz ve gırtlağı çevreleyen kaslar) uyku esnasında gevşerler. Eğer bu gevşeme çok fazla olursa üst solunum yolları daralır ve solunum esnasında giren çıkan havanın titreşimleriyle “horlama” sesleri oluşur. Horlama , uykuda nefes almak için zorlu, sıkıntılı, solumanın çıkardığı seslerdir.

Bazen de hava yolu uykuda tam tıkanır ve solunum geçici olarak kesilir. Bu durumuna “apne” adı verilir. Solunum durması (apne) olayında en az nefesin 10 saniye kesilmesi ve nefes durmalarının saatte en az 5 defa tekrarlaması “uyku apne hastalığı” olarak tarif edilir. Hastalar uykularında tekrarlayan nefes durmalarıyla adeta boğulurcasına uyuma çabalarlar. Her bir apne esnasında, oksijen düşer, beyinde ve kalpte stres oluşur. Her gece tekrarlayan bu durum yaşamınızı etkiler: uykunuzu bozar; sabah yorgun, sersem gibi, uykunuzu alamamış uyanırsınız, gün içinde genel yorgunluk, isteksizlik hissedersiniz, bu durumlar yaşam kalitenizi, iş hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi etkiler.

Sağlığınızı tehdit eden çok önemli riskler
Son yapılan araştırmalar, horlama ve uyku apnesinin birçok önemli hastalıkla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Uyku apnesi tedavi edilmezse bu sorunlara yol açabilir:

Düzensiz kalp atışları, kalp büyümesi, kalp krizi riskinin artması, yüksek tansiyon, inme, aşırı yorgunluk ve gündüz uyku hali, trafik kazaları (direksiyonda uyku gelmesi), cinsel arzuların azalması (iktidarsızlık), kontrol edilemeyen şişmanlama, uykuda terleme, sık çişe kalkma, aşırı sinirlilik, depresyon, canlılığın kaybolması, uykuda ölüm.

Uyku apnesinin tedavisi
Uyku apnesi kesin olarak çok etkili bir şekilde tedavi olur. Dünyada en yaygın kullanılan uyku apne tedavisi “Kesintisiz Pozitif Nazal Basınç” tedavisidir. Uykuda baş ucuna konulan küçük bir cihaz ile burun yoluyla yansıtılan çok hassas pozitif basınç oluşturulur. Bu pozitif basınç, sanki bir hava yastığı yerleştirilmiş gibi hava yollarının ve gırtlağın uykuda sürekli açık kalmasını sağlar, apne ve horlamaları ortadan kaldırır.

Bu tedavide ilaç kullanılmaz ve cerrahi işlem yapılmaz. Düzelmenin etkileri, tedaviden hemen sonra, ertesi günü görülür. Horlamalar kesilir, uykuluk hali düzelir, kendinizi dinç ve yeniden doğmuş gibi hissedersiniz.

Bu yazı 556 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara