Çizgi Filmin Zararları

Paylaş
 

Bazılarımızda küçüklükten kalmadır ki hala tutkuyla izleriz, fakat gözlemler sonucunda ortaya çıkmıştır ki fazla çizgi film izlemek zararlıymış.Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan çok fazla izlenilen çizgi filmlerin çocuklar üzerinde yarattığı etkilier hakkında şu bilgileri veriyor.

Çizgi filmlerFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor çocukları eğlendirirken hayal dünyalarını da genişletmekte; onların dünyalarında “rahatlatma” rolü kadar “öğretme” rolünü de üstlenmektedirler. Ancak tüm bu olumlu etkiler belli hususlar göze alınmadığı taktirde olumsuza çevrilebilir ve çocuğu istenilmeyen şekilde etkileyebilir.

Yapılan araştırmalar çocukların 18 aylıktan itibaren televizyondan gelen uyarana kısa süreli de olsa ilgi gösterdiğini ancak “izleyici” olarak adlandırmalarının ancak 2.5 yaşlarından sonra olduğunu göstermektedir.

• 2.5 yaş itibariyle çocuklar gördükleri(izledikleri) olay ve davranışları taklit etme yetisine de sahip olurlar. Bu yaş çocuklarının ilgisinin hızlı efektlerle değişen sahnelere sahip çizgi filmler olduğu göz önünde tutulduğundaFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor bu yapıtları “taklit” eden ve bu yapıtlardan öğrenen çocukların hayatında çizgi filmlerin önemini görürürüz.
• 3 – 6 yaş arası çocuklar da ise bu rolün önemi daha da artar çünkü araştırmalar bu yaş grubu çocuklarının televizyon ve dolayısıyla çizgi film izlerken artık “anlam” arayışı içinde olduklarını ortaya çıkartmaktadırlar.

• 6 – 11 yaş grubu çocukları içinse izledikleri programın içeriği ve programın onlar üstünde yaptığı etkileri daha fazlalaşır çünkü bu yaş grubu çocuklarda dikkatFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor odaklanma ve süreç takiplerini sağlayan bilişsel fonksiyonlar oluşmaktadır. Bu da izlenen çizgi film içeriğiniFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor o içerikle ilgili çocukların duygulanımlarını ve bu duygulanımların hayatlarına davranış olarak aktarımının önemini vurgular. Yine bu yaş aralığında çocukların inanç ve değer sistemlerinin oturmaya başladığı düşünülecek olursa çizgi film içeriklerinin onlar üzerindeki etkileri daha da önem kazanır.
• 12 – 17 yaş aralığında ise mantık ve muhakeme yetileri gelişmeye başlayan çocuklar daha öncelerine göre bu program içeriklerinden daha az olumlu ve/veya olumsuz etkilenmektedirler.

Çizgi filmler çocukları 4 ana şekilde olumsuz etkileyebilir:

1) Şiddete yöneltme: Araştırmalara göre şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleriFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor daha gergin ve agresif oldukları gözlemlenmiştir. Yine bu çocukların ebeveynFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor ve büyükleriyle ilişkilerinde daha gerginFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor sabırsız ve asi oldukları ortaya çıkmıştır. Şiddet içeren çizgi filmlerin bu programları izleyen çocuklar üstünde 3 ana etkisi olduğu saptanmıştır. Bunlar: a) bu çocukların “diğerlerinin” acı ve üzüntülerine daha az hassas olmasıFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor b) bu çocukların gerçek hayatta çevrelerindeki şiddet unsurlarından gerektiği kadar hatta hiç rahatsız olmamalarıFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor ve c) daha önceki araştırmanın da işaret ettiği gibi bu çocukların çevrelerine karşı agresif ve şiddet dolu davranışlarda bulunmada diğerlerine göre daha yatkın olduklarıdır.

2) Bilişsel fonksiyonları köreltme (azaltmaFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor 2004 yılında yapılan bir araştırma günde ortalama 3 – 4 saat televizyon ve dolayısıyla çizgi film izleyen çocukların dikkat dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı geliştirme olasılıklarının diğerlerine göre % 30 ile % 40 daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı çalışmalar ise fazla izlenen televizyon ve özellikle çok aksiyon dolu çizgi filmlerin çocuklarda epileptik nöbetlere yol açabileceğini iddİa etseler de bu kanıtlanmış bir olgu değildir.

3) Gerçeklikten kopma: Yapılan araştırmalar eğer dikkat edilmez ve engel olunmaya çalışılmaz ise izlenen çizgi film karakterlerinin her geçen gün çocuğun dünyasına yerleşmeye başlayacaklarına ve çocuğu gerçeklikten koparıp ciddi adaptasyon sorunu yaşatacağına işaret etmektedir. Öyle ki çok çizgi film izleyen ve o karakterlerle özdeşleşen çocukların sosyal ilişki kurmada zorlandıkları ve yalnız olmayı seçtikleri görülmüştür.

4) Güvenli davranış azalması ve risk artışı: Özellikle 12 yaş öncesinde ve muhakeme yetisi henüz gelişmemiş çocuklar gerçekle “hayal ürünü” arasındaki belirlemeyi yapmakta zorlanıp(hatta yapamayıp) ciddi güvenlik sorunları yaşayabilirler. Çizgi filmlerin içeriğinde olan uçmaFazla Çizgi Film Hiperaktif Yapıyor kaçma davranışlarının gerçek hayatta da olabileceğini varsayıp bunları deneyebilir ve sağlıklarını riske atabilirler.

Bu olumsuz etkileri azaltmak için:

– Çocuklarının izledikleri televizyon ve çizgi film saatlerini kontrol altında tutun.

– Çocuklarının izledikleri çizgi filmleri belli aralıklarla onlarla izleyin ve içerikleri hakkında birkaç cümlelik de olsa yorumlar yapın.

– Çok siddet ve öfke içeren çizgi filmlerin izlenmesini engelleyin.

– Farklı hobi ve uğraşlara yönlendirin ve televizyonu (ya da çizgi filmleri) çocuklarının hayatlarının odak noKtası olmasını engelleyin

televizyonun-zararlari_1

 

Bu yazı 1328 kere okundu.
Etiketler:
0 6 yaş çizgi film izle caillou çizgi filminin zararları çizgi filmin yararları ve zararları nelerdir çizgi filmin zararları çizgi filmin zararları nelerdir çizgi filmin zararları video çizgi filmin zararları youtube çizgi filminin zararları çizgi filmler ve zararları çizgi filmlerin zararları nelerdir fundyy halüsinasyon gelişim bozukluğu gelişim bozukluğu belirtileri gelişim bozukluğu bulmaca gelişim bozukluğu hastalığı gelişim bozukluğu için hangi doktora gidilir gelişim bozukluğu olan bebekler gelişim bozukluğu tedavisi gelişim bozukluğu testi gelişim bozukluğunda altta yatan en sık sebep hangisidir gelişim bozukluğunun nedenleri halisülasyon görmek halüsinasyon halüsinasyon ne kadınlar kulübü kadınlar kulübü bir derdim var kadınlar kulübü forum otizm otizm belirtileri otizm neden olur otizm nedenleri otizm nedir otizm tedavi otizm testi otizm vakfı otizm video otizmle ilgili filmler pepe çizgi filminin zararları sağlık aktüel sağlık bakanlığı personel sağlık banlığı çizgi flm sağlık sen sağlık yönetimi şiddete hayır şiddete meyyalim vallahi dertten şiddeti önleme eylem planı şiddetin nedenleri şiddetin tarihçesi şiddetli bacak ağrısı şiddetli geçimsizlik şiddetli karın ağrısı şiddetli öksürük şiddetli yağış sosyal iletişim sosyal iletişim e kitabı sosyal iletişim kitabı sosyal iletişim kitapları sosyal iletişim modülü sosyal iletişim ne demek sosyal iletişim nedir sosyal iletişim ölçeği sosyal iletişim programları sosyal iletişim ricci yapay halüsinasyon
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara