Çocuklarda Sigara duman tehlikesi

Paylaş
 

N.E. Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Rahmi Örs,  el sigara içiciliğinde dumanın yalnızca içen aracılığıyla solunduğunu ifade etti .Bulunduğu mekanda  eşyalara ve elbiselere sinen dumanın solunması olarak tanımlanan üçüncü el sigara içiciliğinde, gelişme sürecindeki bebek ve çocuklarda negatif tesirlerinin olabileceği belirtildi.3.el sigara başka bir deyişle pasif içicilikte sigara içmeyen bireyin dumandan ve öbür zarar veren maddelerden etkilendiğini anlatan Örs, 3. el sigara içiciliğinde ise dumanın ortamdaki eşyalara sinerek solunduğunu altını çizdi .

Prof. Dr. Örs,  dumanın eşyalara sinmesinin ihmal edilen bir vaziyet olduğunun altını çizerek, ortama sinen dumandan bilhassa bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş bebek ve çocukların daha çok etkilendiğini duyurdu .

Prematüre doğumlarda en mühim faktörlerden birinin sigara meydana geldiğini aktaran Örs, sigaranın kadın karnındaki bebeğe dahi kayıp verdiğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti .

” Benzer ortamda içilmeyen sigaranın etkilerinden çocuklar korunuyormuş gibi hissediliyor. Sigaranın zarar veren maddelerinin kolay bir şekilde giyecek ve yüzeylere sindiği, çocukların bu vaziyetten etkilendiği unutuluyor” diyen Örs, şu şekilde devam etti:

” Sigara dumanın yüzeylere, yerlere, duvarlara, oyuncaklara sinebileceği unutulmamalıdır. Gelişme sürecindeki çocuklar, özelikle oyuncaklarıyla temas etmekte . Maalesef bu vaziyet gözden kaçıyor. Üçüncü elsigara içimi kesinlikle muayene altında tutulmalıdır. Nedeni Ise çocuklar sigaranın tesirlerine karşın daha duyarlılar. Sinmiş duman, gelişme sürecindeki bebek ve çocuklar üstünde negatif tesirleri olabilmektedir .”

Sigara içilen ortamlarda yer alan çocukların yaşıtlarına yönelik daha çok hasta olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade ederek ailelerin de bu konuyla alakalı duyarlı davranmaları uyarısında yer aldı .

 

Bu yazı 96 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara