Diş beyazlatma işlemi dişleri nasıl beyazlatır?

Paylaş
 

Estetik diş hekimliği tedavilerinde diş beyazlatma uygulaması sıklıklar yapılır. Estetik anlayışının vazgeçilmezi olan güzel bir gülümseme için en iyi çözüm estetik diş hekimliğidir.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş, Diş beyazlatma uygulamalasını şu sözlerle anlattı:

Diş Beyazlatma işlemi olarak bilinen bleaching, zamanla diş yüzeyinde oluşan mineral ve organik maddelerin özel yöntemler ve kimyasallarla temizlenmesi işlemidir. Beyazlatma yöntemi uygulanmadan önce diş hekimi dişleri temizleyerek lekeleri çıkarır ve diş taşlarını tamamen temizler böylece bleaching için uygun zemini oluşturur. Yine eğer varsa diş eti problemleri de giderilmelidir.

Dişler iki şekilde beyazlatılabilir: ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma. Ev tipi beyazlatma öncesinde hasta kliniğe gider; burada hekim ağızdan ölçü alarak dişlerin yapısına uygun şeffaf bir kılıf hazırlar.

Hasta eve gidince hekimin kendisine verdiği kılıfın içine beyazlatma işlemi yapacak olan ilaçtan sürer ve bu kılıfı ağzına yerleştirir. Bu kılıf uyuma esnasında ağızda kalmalı ve işlem bir hafta kadar sürdürülmelidir. Muayenehanede yapılan beyazlatma işlemlerinde ise hastanın ağzı iki saat kadar açık kalır. Bu işlemde hastanın dişlerine özel bir jel sürülür ve yine diş etlerini korumak amacıyla farklı bir jel de ilave edilir. Ofis tipi beyazlatmada ışın da kullanılabilmektedir. Bu sistemde genellikle bir saat içinde sonuç alınır.

Beyazlatma yapılmadan önce hekiminiz dişlerinizi inceleyerek herhangi bir problem olup olmadığına bakar. Diş taşları, lekeler, mine kaybı, plaklar ve benzeri sorunlar önceden tespit edilip temizlenir. Çünkü bu sorunlar varsa işlem gerçekleştirilemez. Eğer herhangi bir sorun tespit edilmemişse ilk önce dişeti koruyucuları özel bir ışık yardımı ile dişlere uygulanır. Daha sonra beyazlatma jeli bütün dişlere tek tek sürülür ve yine dişler15 dakika kadar ışık kaynağına maruz kalır. Ardından tüm basamaklar tekrar edilip diş jeli ve 15 dakika ışık yeniden tatbik edilir.

Yarım saatlik bir tedavinin ardından 10 dakika kadar flor uygulamasına ve hassasiyet giderici jellere geçilerek işlem sonlandırılır. Hastanın 15 gün sonra tekrar muayenehaneye gelmesi ve 2. pekiştirme seansının uygulanması da gerekmektedir. Eğer dişlerde ileri derecede renkleşme meydana gelmişse 3. bir seansa da ihtiyaç duyulabilir. Yine hasta evde de özel plakları kullanıp beyazlatma işlemini sürdürür.

Ada Dent Çukurambar Diş Kliniği
Diş Hekimi Emre Güneş
Kaynak: http://www.adaklinik.com/dis-beyazlatma

Bu yazı 231 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara