Diş Kisti Ve Belirtileri

Paylaş
 

 

Diş kisti hastayı acilen diş hastanesine gitmek zorunda bırakan yaygın bir problemdir. Çünkü kişide ani ve beklenmedik bir ağrı yapma potansiyeli vardır. Ağrı diş eti, çene ve yüze yayılabilir.

Kist, çenenin herhangi bir bölgesinde hızla büyüyüp, süreç esnasında birçok çene kemiğine hasar verebilir. Kist, içinde hava, sıvı veya yarı katı madde bulundurabilen bir tür keseciktir. İltihap toplanmış hâline apse denir. Bir kist oluştuktan sonra ameliyatla alınmak zorunda kalınabilir.

cyst

Bazı kistler çok büyük olup çenenin kırılmasına neden olabilirler. Bu nedenle çene cerrahları işlem öncesinde volumetrik tomografi isteyerek kistin neden olduğu kemik kaybını önceden tespit etmek isterler. 3D tomografi sayesinde çene kistinin sınırları çok net belirlenip cerrahisi de çok daha güvenli bir şekilde yapılır.

Smiling Lips

 

Diş eti kisti inanılmaz derecede sinsi bir hastalıktır ve siz son haddine ulaşana kadar farkedemezsiniz. Diş kökünde ya da buraya çok yakın kısımlarda ve çenede meydana geldiğinden ve ağrı yapmadığından, ne hissederek ne de görerek farkına varamazsınız. Zaten o seviyeye geldikten sonra da ameliyat olmanız hatta yüksek ihtimalle dişinizi kaybetmeniz söz konusu olabilir.

Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Tabii ki dişçi koltuğu fobisinden kurtulup rutin diş kontrolüne giderek. Yapmanız gereken çok basit; 6 ayda bir düşçiye gidip paranomik film çektirmek. Şimdi diş eti kistinin nelere sebep olabileceğinden bahsedelim ki paranomik filmin ve diş kontrolünün önemini anlayalım.

Diş eti kistleri dediğimiz gibi çok sinsi oluşur ve büyürler. Bu kistler içi sıvı dolu iltihap taşıyan keseciklerdir. Çok ilerleyen durumlarda çene kemiğini çatlatmaya kadar gidebilir. Ayrıca büyürken diş eti dokusunu tahrip ederek kaybedeceğiniz diş sayısını artırır. İçinde bulunan sıvıdan kanla karışık iltihap yayılır; bunlar iç organlara ulaştığında ölümcül zararlar verebilir.

Bu hastalığın sahiplerinin en büyük korkusu bu kistlerin yenileme ihtimalinin çok yüksek olması. Kistin oluştuğu dişi ya da dişleri çektirmek kesinlikle yeterli bir tedavi değil. Mutlaka diş kökünün ve kemik aralarının bu kistten tam anlamıyla arıdırılması gerekiyor. Basit bir ameliyatla tüm bu tedavi sürecini dikkat ederseniz rahatlıkla atlatabilirsiniz. Tekrarlama ihtimalini düşünmek içinse ilk bir hafta sadece pipet yardımıyla beslenmeniz gerekiyor. Devamında ise ortalama bir sene, yani açılan kist yuvası tamamen onarılıp kapanana kadar ağız temizliğinize azami özen göstermeniz gerekiyor.

KistOperasyonlari

Sağlıklı dişler için dişlerinizi ihmal etmeyin ….

smile makeover dubai

Bu yazı 1876 kere okundu.
Etiketler:
ağız ve diş sağlığı ağız ve diş sağlığı dersleri ağız ve diş sağlığı hastanesi ağız ve diş sağlığı kpss ağız ve diş sağlığı merkezi ağız ve diş sağlığı merkezleri ağız ve diş sağlığı ne iş yapar ağız ve diş sağlığı nedir ağız ve diş sağlığı teknikerliği ağız ve diş sağlığı yönetmeliği diş Diş ağrısı dis beyazlatma diş buğdayı diş çekimi diş dolgusu diş eti çekilmesi diş eti hastalıkları diş eti hastalıkları belirtileri diş eti hastalıkları hangi vitamin eksikliği diş eti hastalıkları hastanesi istanbul diş eti hastalıkları kemik erimesi yapıyor diş eti hastalıkları tedavisi fiyatları diş eti hastalıkları tedavisi ibrahim saraçoğlu diş eti hastalıkları uzmanı diş eti hastalıkları uzmanı adana diş eti hastalıkları uzmanı mersin diş eti iltihabı diş hastanesi diş hekimliği diş iltihabı diş iltihabı bitkisel çözüm diş iltihabı ekşi diş iltihabı için antibiyotikler diş iltihabı için ne yapılmalı diş iltihabı yanak şişmesi diş iltihabına hangi ilaç iyi gelir diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel diş iltihabına ne iyi gelir maranki diş iltihabının belirtileri diş kisti diş kisti ameliyatı sonrası diş kisti antibiyotik diş kisti baş ağrısı yaparmı diş kisti büyürmü diş kisti ekşi diş kisti nasıl anlaşılır diş kisti nasıl geçer diş kisti nasıl oluşur diş kistinin nedenleri diş teli sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı lisans tamamlama sağlık bakanlığı pbs sağlık kurumları işletmeciliği sağlık lisans tamamlama sağlık net sağlık sen sağlık yönetimi sağlıkbank
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara