Doğru Araç Bakımı Ne Şekilde Yapılmalıdır

Paylaş
 

Her gün kullandığımız arabalarımızın bakımları çok önemlidir. Güvenlik ve konfor açısından periyodik bakım olmazsa olmazlardan. Ayrıca periyodik olarak yapılan bakım arabanın hem ömrünü uzatır hem de ileride oluşabilecek problemleri ortadan kaldırır. Bakımla beraber belli aralıklarla yapılan temizlik de aynı açıdan önemlidir.

Araç bakımını doğru şekilde yapmak çok önemlidir. Aracınıza bakım yaparken arabalar için üretilmiş oto bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Özellikle temizlik konusunda oto bakım ürünleri değil de evinizde kullandığınız çeşitli temizlik ürünlerini kullanırsanız aracınızın çeşitli yerlerine zarar verebilirsiniz.

Gelelim nasıl bakım yapılması gerektiğine. Arabanızın motorunun fazla ısınmasını engelleyen soğutma sisteminin suyu belli aralıklarla değiştirilmelidir. Aynı zamanda radyatörün iki yılda bir temizlenmesi gerekir. Radyatör temizliği gibi karbon temizliği de önemlidir. Eğer düzenli olarak temizlenmezse, içten yanmalı motorlarda biriken kurum yüzünden motorun hava emişi azalır ve performansta azalma görülür. Aynı zamanda %15’e kadar daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Hava filtresi de motora giren havayı temizleyen sistemdir. Bakımı yapılmadığı taktirde tıkanmalara yol açar ve yine performansı olumsuz etkileyecektir. Yakıt donanımı, arabanızın çalışması için kilit donanımlardan birisidir. Havayla yakıtın belli oranlarda karışmasını sağlayan bu sistem, yakıt deposu, yakıt boruları, yakıt filtresi ve yakıt pompasından oluşur. Bu parçaların bakımı yapılmadığı halde yakıt donanımı ya da motor zarar görebilir veya yakıt tüketiminde artış olabilir. Akü, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren, arabanızın belki de en önemli parçasıdır. Çünkü akü olmazsa araba çalışmaz. Bu yüzden aküde meydana gelebilecek problemleri engellemek için yine periyodik olarak bakım yapılması gerekir.

Araç bakımı tabii ki yalnızca aracın motorunun bakımı demek değildir. Kirli hava, toz gibi etkenler, temas ettiği yüzeyi zamanla çürütür, paslanmasına sebebiyet verir. Oto bakım ürünleri arasında bu tarz paslanma ya da çürümeyi engelleyen ürünler de mevcuttur. Tabii ki arabanın iç temizliği de çok önemlidir ve kesinlikle arabalar için üretilmiş olan özel ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Arabalarda bulunan sistemler genellikle birbiriyle bağlantılıdır ve birinin problem çıkarması, uzun ya da kısa vadede diğer parçaların da çalışmasını etkileyecektir. Bu yüzden periyodik bakım ve temizlik çok büyük önem taşımaktadır.

Oto Bakım Ürünleri: http://www.arabamaraba.com/oto-bakim-ve-temizlik

Bu yazı 731 kere okundu.
Etiketler:
arabalar hakkında bilinmeyenler araç bakımı araç bakımı fiyatları araç bakımı nasıl yapılır araç bakımı ne kadar sürer araç bakımı ne kadar tutar araç bakımı ne zaman yapılır araç bakımı uzman tv araç bakımında değişen parçalar araç bakımında neler yapılır araç bakımını önemseyen sürücü aşağıdakilerden hangisine olumlu katkı sağlar araçlar hakkında herşey karbon karbon döngüsü karbonat karbondioksit karbonhidrat karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir karbonhidrat nedir karbonhidrat tozu karbonhidratlar karbonmonoksit kirli hava kirli hava deneyi kirli hava filtresi kirli hava maskesi kirli hava risk raporu kirli havanın diğer adı kirli havanın diğer adı nedir kirli havanın diğer ismi kirli havanın diğer ismi nedir kirli havayı dışarı atar temiz havayı dağıtır oto bakım oto bakım aksaray oto bakım fırsatları oto bakım kampanya oto bakım kampanyaları oto bakım kimyasalları oto bakım seti oto bakım ürünleri oto bakım ürünleri ankara oto bakım ürünleri ansiklopedisi oto bakım ürünleri bayilik oto bakım ürünleri imalat formülleri oto bakım ürünleri imalatı oto bakım ürünleri izmir oto bakım ürünleri koçtaş oto bakım ürünleri satış oto bakım ürünleri toptan oto bakımı oto yıkama oto yıkama ankara oto yıkama bayilik oto yıkama işi oto yıkama isimleri oto yıkama makinaları oto yıkama makinası fiyatları oto yıkama oyunu oto yıkama ruhsatı oto yıkama sistemleri radyatör temizliği radyatör temizliği ankara radyatör temizliği fiyat radyatör temizliği hararet problemi radyatör temizliği izmir radyatör temizliği kimyasal radyatör temizliği nasıl yapılır uzman tv radyatör temizliği ne kadar radyatör temizliği oto radyatör temizliği ücreti
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara