Doğum Sonrası Kan Pıhtılaşması Çok Tehlikeli

Paylaş
 

Doğum Sonrası Kan Pıhtılaşması Çok Tehlikeli

Kan pıhtıları: Derin damar trombozu adı verilen toplardamarlarda meydana gelen kan pıhtısı, doğumdan sonra ortaya çıkabilecek en ağır komplikasyonlardan biridir. Pıhtı genellikle bacakta meydana gelir ve tedavi edilmezse, pıhtının bir kısmı kopup kalbe veya ciğerlere gidebilir ve orada kan akışını engelleyerek göğüs ağrısı, nefes darlığı ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Gebelikteki hormonal değişiklikler, gebelikte ve sonrasında anne adayında derin damar trombozu oluşma riskini artırır. Bununla birlikte, ender görülen bir hastalıktır. Ancak, sezaryenden sonra derin damar trombozu oluşma riski, vajinal doğumdan sonra oluşma riskinden üç ila beş kat daha fazladır. Sigara içiyorsanız, vücut kitle endeksiniz 30 veya üzerindeyse, 35 yaşından büyükseniz ve ameliyattan sonra önerildiği kadar yürüyememişseniz, bu risk daha da artar. Araştırmalar, derin damar trombozu olan insanların çoğunluğunun olmasa bile birçoğunun bu hastalığa genetik yatkınlığı olduğunu göstermiştir.

normal-doğum2Pıhtılaşma daha çok bacaklarda olur ama leğen kemiği damarlarında da görülebilir. Derin damar trombozunun işaret ve belirtileri bacakta, özellikle de baldırların etrafında hassasiyet, ağrı ve şişmedir. Derin damar trombozu genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve çoğunlukla hastanedeyken fark edilir. Ama taburcu olduktan birkaç hafta sonra da meydana gelebilir. Pek sık olarak görülmemekle birlikte, kan pıhtılannm gebelik sırasında meydana geldiği de olur.

Tedavi Eğer vücudunuzda kan pıhtısı varsa, başka pıhtıların oluşmasını önlemek için kan pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçlar verilecektir. Bu da durumunuzun takip edilmesi için hastaneye yatmanızı gerektirebilir. Derin damar trombozunun doğumdan önce ya da sonra olup olmadığına bağlı olarak kendinize kan sulandırıcı iğneler yapmanız ya da ağızdan kan sulandırıcı tabletler almanız gerekebilir.

Bu yazı 592 kere okundu.
Etiketler:
doğum sonrası kan
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara