DOLAŞIM SİSTEMİ

Paylaş
 

İnsanda dolaşım sistemi

İnsan kalbi, yaşamı boyunca çalışır ancak ölünce durur. Kalp atışının 2 ya da 4 dakikadan uzun süre durması, kalıcı beyin yıkımına yol açar. Kalbin kendi kasına kan sağlaması da sürekli çalışmasına bağlıdır; birkaç dakikadan uzun süre kan kesilirse, kalp kası çok fazla zarar görüp, bir daha çalışmayacak biçimde durur. İnsanda dolaşım sistemi, iki büyük dolaşım, akciğer dolaşımı (küçük dolaşım) ve büyük (sistemik) dolaşım, biçiminde örgütlenmiştir. Her dolaşımın kendi pompası vardır. Her iki pompa, tek bir organ halinde bütünleşmiştir. Beden dokularından dönen kan, superior vena kava ve inferior vena kava ile kalbin sağ yanının üstodacığı olan sağ kulakçığa (sağ atrium) dökülür. Bu odacığın kasları kasılınca, kanı kalbin sağ yanının büyük pompa odacığı olan sağ karıncığa (sağ ventrikül) geçmeye zorlar ki bu da kasılınca, kanı akciğer atardamarına gönderir, kan buradan akciğerdeki damarlara taşınır. Bu akciğer damarları içinde kan, havadan çok ince zarlarla ayrılmış bir durumdadır. Burada basit yayınma aracılığıyla oksijen kana girer,karbondioksitse kandan geçer ve ayrılır. Ardından bu temizlenmiş ve tazelenmiş kan, sol kulakçığa (sol atrium) geçer. Sol kulakçıktan kan, sol karıncığa (sol ventrikül) geçer. Sol karıncığın kas çeperi çok güçlüdür ve kasıldığı zaman kanı oldukça büyük bir basınçla, aort adı verilen büyük atardamar aracılığıyla, büyük dolaşıma iter. Sol karıncığın kasılma güçleri tarafından aort içinde oluşturulan basınç, kanı bedenin bütün dokularına, gereksinimlerini karşılayacak miktarda götürmeye yetecek büyüklüktedir.

Aortun, kanı bedenin değişik bölümlerine taşıyan birçok kolu vardır. Bu kolların da tümü daha küçük kollara ayrılır; bu daha küçük kollar da, sonunda milyonlarca küçük kan damarı ortaya çıkacak biçiminde kollara ayrılmayı sürdürür. Dolaşımın en küçük atardamarlarına atardamarcık adı verilir.

Dolaşım sistemi içindeki kan akışı

Genel olarak kanın akışı,sıvıların akış yasalarını izler. Temel yasa,aşağıdaki denklemle gösterilir:

Kalp-damar fizyolojisinde, akış değeri olarak genellikle kalp verimi alınır; basınç, ortalama atardamar basıncıdır; dirençse, küçük kan damarının içindeki,özellikle de atardamarcıklar içindeki akış dirençtir. Daha ayrıntılı bir biçimde, ağdalı sıvıların esnek olmayan borular içinden akışına uygulanan denklem, Poiseuille denklemi diye adlandırılır. Bu denklemle kan akışı, kabaca tanımlanabilir. Bununla birlikte, söz konusu denklem, akışkanın Newton tanımına uyan gerçek bir akışkan olduğunu kabul eder; oysa kan böyle bir akışkan değildir; denklem aynı zamanda boruların katı olduğunu varsayar; oysa kan damarlarının çeperleri katı değildir; ayrıca denklem akışkanın ağdalılığının değişmez olduğunu kabul eder; oysa kanın ağdalılığı değişmez değildir. Gene de, kan akışının denetimi konusunda yaklaşık da olsa bilgi edinmek bakımından, Poiseuiile denklemi yararlıdır. Kanın büyük ve orta büyüklükteki akışı,nabızla yansır. Nabız kılcaldamarların atardamar uçlarında söner ve zor farkedilecek bir duruma gelir.Fizyologlar, kan damarları içindeki akışı ve basınç vurusunun iletimini tanımlayan ayrıntılı kuramlar geliştirmişlerdir ve dirençli öğelerin, özellikle de atardamarcıkların etkisi çok iyi anlaşılmıştır.

www.erguven.net-dilaSim_sistemi_ozellikleri_(4)

Kan dolaşımının denetimi

Basınç-akış ilişkisi, kan dolaşımı denetiminin temelini oluşturur. Dolaşımın bütün denetimi, kalp kası ya da atardamarcık düz kası tarafından sağlanır. Kalp verimi,öncelikle kalp hızıyla, atardamar basıncı kalp verimiyle ve çevresel dirençle, yerel doku ağları içinden kanın akışıyla, atardamar kasılması ya da gevşemesiyle denetlenir.

Kalp kası ve dolaşım sisteminin düz kasları,beynin soğaniliğinde bulunan kalp damar merkezlerinden çıkan sinirler tarafından denetlenir.

Bu yazı 1312 kere okundu.
Etiketler:
akciğer akciğer filmi akciğer grafisi akciğer hastalıkları akciğer kanseri akciğer kanserinin belirtileri akciğer modeli akciğer nedir akciğer ödemi akciğer sönmesi aort aort anevrizması aort damarı aort darlığı aort diseksiyonu aort koarktasyonu aort nedir aort stenozu aort yetmezliği aort yırtılması atardamar atardamar atması atardamar bulmaca atardamar kanamalarında kan nasıl akar atardamar kanaması atardamar nerede atardamar tıkanması atardamar toplardamar atardamar yırtılması atardamardan kan nasil akar damarlar damarlar nasıl belirginleştirilir damarlar neden ağrır damarlar neden çıkar damarlar neden yeşil damarları açan bitki damarlarımız damarların görevleri damarların içinde dolaşan kanın özellikleri nelerdir damarların ince olması dolaşim sistemi kardiyovasküler sistem nedir dolaşim sistemi ödev dolaşım sistemi dolaşım sistemi 4. sınıf dolaşım sistemi 6.sınıf dolaşım sistemi fizyolojisi dolaşım sistemi hastalıkları dolaşım sistemi konu anlatımı dolaşım sistemi modeli dolaşım sistemi nedir dolaşım sistemi nedir kısaca dolaşım sistemi organları dolaşım sistemi slayt dolaşım sistemi video hücreler hücreler arası bağlantılar hücreler neden bölünür hücreler ve görevleri hücreleri birleştirme hücrelerin dünyası hücrelerin dünyası 2 hücrelerin dünyası 3 hücrelerin ortak özellikleri hücrelerin özellikleri kalp atışı kalp atışı ile nabız arasındaki ilişki kalp atışı kaç olmalı kalp atışı kaçıncı haftada duyulur kalp atışı ne kadar olmalı kalp atışı ne zaman başlar kalp atışı ne zaman duyulur kalp atışı nedir kalp atışı sesi kalp atışının hızlanması kan dolaşımı kan dolaşımı 4. sınıf kan dolaşımı bozukluğu kan dolaşımı bozukluğu belirtileri kan dolaşımı bulmaca kan dolaşımı nasıl hızlanır kan dolaşımı nedir kan dolaşımı niçin gereklidir kan dolaşımı sistemi kan dolaşımı video sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı e posta sağlık bakanlığı personel sağlık lisans tamamlama sağlık net sağlık raporu sağlık sen sağlık ve eğitim vakfı sağlıkbank ventriküler ventriküler erken atım ventriküler erken vuru ventriküler fibrilasyon ventriküler prematür depolarizasyon ventriküler septal defekt ventriküler taşikardi ventriküler taşikardi tedavi ventrikülomegali ventriküloperitoneal şant yaşam yaşam hastanesi yaşam koçu yaşam şifresi yaşamak yaşamak için öldür yaşamak için sür yaşamaya dair yaşamın kıyısında yaşamkent
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara