Dukan Diyeti ve Zararları

Dukan Diyeti ve Zararları

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, dört aşamadan oluşan, hızla kilo vermeyi sağlayan bir sistem.

Dukan Diyetinin Atak Aşaması Nasıl Uygulanır?

Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak aşaması, Dr. Pierre Dukan’a göre; günde bir buçuk litre su tüketimi ile birlikte yağsız proteinler, süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanları içeren listeden seçilecek ürünlerin gün içinde istediğiniz saatlerde ve istediğiniz miktarlarda tüketilebilmesidir. Ancak bunları yalnızca haşlama yaparak, ızgara yaparak ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Atak evresinde sıvı ya da katı yağ kesinlikle kullanılmayacak ve yemeğinizi lezzetlendirmek için sadece baharat kullanabiliyorsunuz.

Bu aşama hiçbir şekilde özür, sapma ya da duraklama kabul etmiyor. Yani “Bir süre ara vereyim, şu tatlıdan bir kaşık alayım” demek gibi şansınız yok.

Bu kuralları uyguladığınızda, yani hatasız ve harfiyen uyguladığınızda zaten mutlaka kilo vermeye başlıyorsunuz.

Atak Aşamasının Zararları Nelerdir?

Bu kadar proteinli beslenerek verdiğiniz kilonun bilimsel kanıtlarına bakıldığında ise kaliteli bir zayıflama olmadığı gözlemleniyor. Düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli uygulanan diyetlerin, vücut suyunu kaybettirdiğini ve diyet süresi bittiğinde su ağırlığının geri kazanıldığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kilo verme konusunda hem çok aceleci hem de çok eksik bilgi sahibiyiz.

Dukan Diyeti ve Zararları

Hepimiz hızla kilo verme derdine düştük. Bir Dukan Diyeti fırtınasına tutulduk ki sormayın gitsin…

Oysa son derece tehlikeli bu diyet, kalbi ve böbrekleri mahvedip uygulayıcılarını ölüme kadar götürebiliyor.

On yıl önce Dukan diyetinin Fransa’da ve sonra da tüm dünyada satış rekorlarına imza atan kitabı ile uygulanan diyet, doğumdan sonra fazla kilolarını vermek isteyen ünlülerin de gözdesi haline geldi.

Oysa diyetin zararlarına ilişkin pek çok beslenme uzmanı ve ANES (Yemek, Ekoloji, Mesleki Sağlık ve Koruma Derneği) tarafından bir açıklama yapılarak protein diyetinin vücutta bir takım eksikliklere sebep olacağı ve bunun yanı sıra da psikolojik sorunlarla, kanserle ve kalp rahatsızlıkları ile de karşılaşma olasılığının bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Bu yazı 684 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara