Evlilikte mutlu olmak için yapılması gerekenler

Paylaş
 

İşte size uzun ve mutlu bir evlilik yaşayan deneyimli çiftlerden ve ilişki konusunda uzmanlık eğitimi almış kişilerden garantili ve etkin tavsiyeler…

Evlilik piramidine uyun

Çocuk olmamış bir evlilikte piramidin tepesinde çift vardır. Bir alt basamakta yani ikinci sırada çiftin ailesi yer alır. Üçüncü sırada ise çiftin arkadaşları ve dostları yer alır. Çocuk olunca çift ikinci sıraya iner. Çocuk piramidin tepesine yerleşir. Çiftin ailesi üçüncü sıraya, çiftin arkadaşları ve dostları ise dördüncü sıraya iner.

Birinci ve ikinci sırada yer alanların birlikte bulundukları bir ortamda, ikinci sırada yer alan birine, birinci sırada yer alan birinden daha fazla ilgi gösterirseniz, bu çatışma nedenidir. Çünkü evlilik iki ayrı hayatın tek bir hayat oluşudur ve herkes sırasını bilmelidir…

Emir cümlesi kullanmayın

Asla emir cümlesi kullanmayın. Kullandığınız her emir cümlesi eşinizin bilinçaltı korkularını, endişelerini, kaygılarını tekrar bilinçdışı yaşamasına neden olabilir. Ufak bir sorunun nasıl anlamadan büyük bir sorun haline geldiğine tanık olursanız şaşırmayın, altında mutlaka gizli bir emir cümlesinin yattığı bilinçdışı çatışmalar vardır.

Yargılayıcı olmayın

Düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözler ilişkinizi zedeleyebilir. Asla yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın ama gerekirse önce kendinizi, sonra eşinizi yargılayın. Soru sorun ama sorguya çekmeyin. Eşiniz kızgınken siz sakin olun. Bir sorunla karşılaştığınızda, biriniz ateşken diğeriniz su olun, kimin suçlu olduğunu bulmaya çalışmak yerine sadece çözüme yoğunlaşın ve çözümü konuşun.

Rolleri paylaşın

Evlilikte rollerin paylaşımı, kimin üzerine ne gibi vazifelerin düştüğü meselesidir. Ekonomik meselelerde kimin sözü geçecek, ev işlerini kim ne kadar üstlenecek, hangi konularda nasıl karar verilecek, çocuk bakımı, yetiştirme ve terbiyesi kimin sorumluluğunda olacak gibi konuları konuşun.

Eşitliği sağlayın

Geleneksel bir ilişkide, kadın öncelikli olarak evle ve çocuklarla ilgili işleri yürütmekle sorumludur, erkeğin kariyeri genellikle kadından daha önceliklidir ve karar alma da genellikle erkeğe ait bir sorumluluktur. Eşitlikçi modern bir ilişkide ise; erkek ve kadın, ev, çocuk bakımı ve karar alma sorumluluklarını paylaşırlar. Bu paylaşım esnasında da kendilerine göre bir rol ve görev dağılımı benimserler.

İletişim ve karşılıklı anlayışa önem verin

Yalnızca konuşmak yerine iletişim kurmayı öğrenin. Kaçmak veya vazgeçmek yerine iletişim kurmak için çaba gösterin. Sırlarınızı paylaşın. Çocukların yetiştirilmesinde ortak karar verme, ekonomik konularda anlaşma, boş zamanların birlikte geçirilmesi ve sık sık duygu ve düşünce alışverişinde bulunun ve uzlaşmanın erdemini öğrenin.

Bu yazı 822 kere okundu.
Etiketler:
arkadaş arkadaşım eşek arkadaşım hoşgeldin arkadaşım hoşgeldin 2016 arkadaşım hoşgeldin izle arkadaşım max arkadaşlar arkadaşlık arkadaşlık siteleri arkadaştan öte aşk aşk çiçeğim aşk filmleri aşk sana benzer aşk şiirleri aşk sözleri aşk testi aşk yeniden aşk yeniden son bölüm izle aşkitom birliktelik birliktelik analizi birliktelik haritası birliktelik ingilizce birliktelik kuralları birliktelik mesajları birliktelik sözleri birliktelikle ilgili sözler birliktelikten sonra kan gelmesi birliktelikten sonra yanma eşlerin mutluluğu eşlerin mutluluğu için dua evlilik evlilik anlaşması evlilik izni evlilik kredisi evlilik merkezi evlilik siteleri evlilik sitesi evlilik sözleri evlilik teklifi evlilik yıldönümü Evlilikte mutlu olmak evlilikte mutlu olmak için hayat arkadaşı hayat arkadaşı nedir hayat arkadaşım hayat arkadaşım akor hayat arkadaşım indir hayat arkadaşım izle hayat arkadaşım özcan deniz hayat arkadaşım seçtiğim hayatım hayat arkadaşıma hayat arkadaşın kim olacak kadınlar kulübü kadınlar kulübü bir derdim var kadınlar kulübü cinsellik kadınlar kulübü diyet kadınlar kulübü fal kadınlar kulübü forum kadınlar kulubu gebelık kadınlar kulübü giriş mutluluk mutluluk çubuğu mutluluk dana satıp yemektir mutluluk filmi mutluluk hormonu mutluluk nedir mutluluk neydi mutluluk resmi mutluluk sözleri mutluluk tumblr sevgi sözleri sevgili sevgilim sevgiliye güzel sözler sevgiliye hediye sevgiliye mektup sevgiliye mesaj sevgiliye sözler sevgiliye yeni yıl mesajı sevgiliye yilbasi mesaji sevgiliye yılbaşı mesajları uyum market uyumsoft uyumsuz uyumsuz 2 uyumsuz 3 uyumsuz fragman uyumsuz izle uyumsuz serisi uyumsuz türkçe dublaj uyumsuzlar yaşam yaşam hastanesi yaşam koçu yaşam şifresi yaşama hakkı yaşamak için yaşamak için öldür yaşamak için sür yaşamak için sür 2 yaşamam artık
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara