Gebelik Unutkanlığı (Bebek Beyni) Diye Bir Şey Var mı?

Paylaş
 

Gebelik Unutkanlığı (Bebek Beyni) Diye Bir Şey Var mı?

“Bebek beyni” (gebelik unutkanlığı) diye bir şey gerçekten var mıdır?

Gebeliğin ya da anneliğin ilk dönemlerinin kadının belleğine ve düşünme yeteneğine zarar verdiğini anlatan bir terim olan bebek beyni diye bir şeyin varlığını destekleyecek bilgi yok elimizde.

Araştırmacıların bu bebek beyni kuramını araştırmaya başlamalarının nedeni, kadınların gebelik döneminde ve anne olduktan kısa bir süre sonra bir takım zihinsel değişimlerden ve özellikle de unutkanlıktan şikayet etmeleridir. Bununla birlikte, gebelik ya da anneliğin ilk dönemleri ile kadının düşünme yeteneğindeki değişimler arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar çelişkili sonuçlar vermiştir. Bazı araştırmalar, hormonal değişimlerin, yeterince uyku almamanın ve hayatlarındaki bu önemli değişimle başa çıkma stresinin, gebelikte ve kısa süre sonrasında kadının belleğini sakatladığını göstermiştir. Diğer araştırmalar ise gebeliğin ve anneliğin herhangi bir olumsuz zihinsel etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

gebelik unutkanlığıBazı uzmanlara göre, bu bebek beyni kavramı fazlasıyla kabul gördüğü için gebeler ve anneler gündelik unutkanlıklarının daha fazla farkında oluyorlar. Bunun sonucu olarak, düşünmeleriyle ilgili sorunları varmış gibi bir yanılgıya düşüyorlar. Eğer gebe ya da yeni anneyseniz, zihinsel bir düşüş yaşadığınız sanısına kapılmayın. Anne olmanın duygusal ve fiziksel bir geçiş süreci olduğunu unutmayın. Uyum sağlamaya çalışırken, gebeliğin, anneliğin ve önünüzdeki yolculuğun olumlu yönlerine odaklanın.

Bu yazı 764 kere okundu.
Etiketler:
anne anne bebek anne bebek baba anne bebek blog anne bebek çantası anne bebek fuarı anne bebek giyim anne bebek kolye anne bebek kombin anne bebek siteleri anne bebek sırt çantası anne hathaway anne lütfen anne şiirleri anne sütü anneler günü annem annem annem annem ilahisi annen evdemi bebek bebek arabası bebek battaniyesi bebek giyim bebek isimleri bebek odası bebek patikleri bebek sağlığı bebek sağlığı danışma hattı bebek sağlığı diş çıkarma bebek sağlığı hakkında bilgi bebek sağlığı için dua bebek sağlığı ile ilgili bilgiler bebek sağlığı ve beslenmesi bebek sağlığı ve gelişimi bebek sağlığı ve hastalıkları bebek sağlığını etkileyen faktörler bebek şarkıları bebek yelekleri bebekler gebelik gebelik belirtileri gebelik hesapla gebelik hesaplama gebelik takibi gebelik testi gebelik zehirlenmesi gebelikte beslenme gebelikte cinsellik gebelikte kanama hamilelik unutkanlık hamilelik unutkanlık yaparmı hamilelikte unutkanlık hamilelikte unutkanlık ne zaman başlar hamilelikte unutkanlık neden olur hamilelikte unutkanlık normal mi hamilelikte unutkanlık olur mu sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı e posta sağlık bakanlığı personel sağlık meslek lisesi sağlık nedir sağlık net sağlık personel sağlık sen sağlık yönetimi sağlıkbank Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam unutkanlık unutkanlık başladı unutkanlık hamilelik belirtisi mi unutkanlık hamilelik belirtisi midir unutkanlık hamilelik belirtisi olabilirmi unutkanlık hapı unutkanlık hastalığı unutkanlık için unutkanlık ilacı unutkanlık neden olur nasıl geçer unutkanlık nedir unutkanlık sebebi unutkanlık tedavisi
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara