Geçmişten Günümüze Labirent Bahçeler

Labirentin Tarihi

Yunan mitolojisinde, bu tür yerlerden ilkinin, mimar Dedalus tarafından Girit kıralı Minos için yapıldığını anlatan bir hikâye vardır. Girit kralı Minos bir labirentte insan vücutlu, boğa başlı bir yaratık olan Minotor’u hapsetmişti. Bir gün Minos’un kızı Ariadne’nin sevgilisi Theseus, Minotor’u öldürmek üzere Girit’e geldi. Ariadne ona, labirente girmeden, çıkar iken yolunu basit bulabilmesi için bir yumak verdi. Thesus bu labirente girerken bu yumağın ipliklerini yere salıverecek, çıkar iken de iplikleri toplayarak aynı yoldan geçip dışarı çıkabilecekti. Böylece Thesus Minotor’u öldürdükten sonra, yumak sayesinde yolunu bulup labirentten çıkmayı başardı.

Son senelerde Girit’te yapılan kazılarda, Knossos civarlarında bir dağda, bu hikâyede anlatılan labirentte benzeyen bir yapı kalıntılarına rastlanmıştır. Son kazılarda Mısır’da da böyle bir labirentin kalıntıları belirerılmıştır.

Bahçeler

İngiltere’de evlerin bahçelerini, labirent biçiminde şaşırtıcı yollara bölmek bir zamanlar moda olmuştu. Bu yolların kenarları yeşillikle örtülürdü. İngiltere’nin labirent bahçelerinden en ünlüsü, bugün Londra civarlarındaki Hampton Court’dadır.

257

359463

5_nw2gl5FsGQa4bf

70270526_KabulGardenMaze9gdw_japan-1Egeskov Castle2hampton_court_mazeVisite-en-groupe-du-chateau-de-VersaillesRHsW0t70maze-montage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir