Göz tansiyonu hakkında bilgiler

Paylaş
 

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz.İnsan organları birbirinden değerlidir fakat bu organlar arasında biri var ki değeri hiçbir şeyle ifade edilemez.O bizim dünyayı,sevdiklerimizi bildiğimiz sevdiğimiz herşeyi gösteren gözlerimiz.İnsan için gözün kıymeti hiçbirşeyle ölçülemez.Bir insana dünyaları verseniz çıkarıp gözünü size vermesini isteseniz hiç düşünmeden gözüm bende kalsın, gözsüz dünyayı neyleyeyim cevabını verir.

Evet bu kadar önemli bir organ olmasına rağmen göz için gerekli önlemler alınmaz.Göz vücudun en sorunsuz organıdır diyebiliriz.Kendi kendini günde binlerce defa temizler, üzerine yabancı cisim sıçramasını önler,tozdan pislikten kendini korur.Göz sağlığı ile ilgili sorunlar genelde ileri yaşlarda başlar.Bu sorunlardan biri de halk arasında karasu olarak bilinen göz tansiyonudur.Göz tansiyonu çok sinsi ve körlüğe kadar götürebilecek bir rahatsızlıktır.

Özellikle 40 yaş üstündekileri vuran hastalığın Türkiye’de görülme oranın akraba evlilikleri nedeniyle daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, ikinci önlenebilir körlük nedeni olan glokom ve erken tanısı konusunda bilgi verdi.

Halk arasında ”karasu” veya ”göz tansiyonu” olarak bilinen glokomun, tedavi edilmediği takdirde görme kaybı ile sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı olduğunu anlatan Tamçelik, ”Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde ortaya çıkan ve görme hücrelerinin kaybına neden olan glokom, her yaşta ortaya çıkabilmesine karşın 40 yaş üstündeki kişileri tehdit ediyor” dedi.

Dünyada geri dönüşümsüz körlüğün ikinci nedeni olan glokomun görülme sıklığının yüzde 2 olduğunu, bu oranın 40 yaş üstünde yüzde 5-6′ya kadar çıktığını ifade eden Tamçelik, dünyada yaklaşık 70 milyon glokom hastası olduğunu söyledi.

Bu yazı 423 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara