Hamilelikte Kalsiyum

Paylaş
 

Kemiklerin ana yapısında bulunan ve onların güçlü kalmasını sağlayan bir mineral olan kalsiyum faydaları saymakla bitmez. Kalbinizin düzenli atmasından tutunda sinir sisteminizin sağlıklı çalışmasına kadar yardımcı olur. Ayrıca insan organizmasının düzgün çalışmasında önemli rol oynar. Doğmadan önce başlayan bu kalsiyum ihtiyacı hamilelik süresince bebeğinizin de güçlü kemiklerinin ve dişlerinin oluşması açısından önemli bir faktördür.

Anne karnında gelişimini hızla devam ettiren bebeğin sizin gibi, kalp ritminin normal ve kan pıhtılaşma sisteminin düzgün şekilde gelişmesi için yeterince kalsiyum alması gerekmektedir. Ayrıca sizin olduğu gibi ağlıklı sinir sitemi, karnınızda gelişmekte olan bebeğiniz içinde kalsiyuma kalp ve kas yapıları için de kalsiyum önemlidir.  Bu nedenle anne adaylarının sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir.

Hamilelik döneminde günlük 250-300 miligram kalsiyum alınması gerekmektedir.  Plasentadan geçerek bebeğe ulaştığını kalsiyumun tek kaynağı siz olduğunuzu bilmenizi isteriz. . Eğer hamileliğiniz sırasında yeterince kalsiyum alınmazsa bebeğiniz gelişimi gerekli kalsiyumu sizin vücudunuzdan ve kemiklerinizden alınacağından bu da kendi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazı 441 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara