Hamilelikte Mide Bulantıları

Paylaş
 

Dokuz ay, on gün süren hamilelik döneminde kilo değişimi başta olmak üzere bulantı, anne mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi adaylarını bekleyen bazı sıkıntılar da var. Anne adaylarında gebelikte salgılanan bHCG hormonunun etkisi ile sıkça rastladığı mide bulantısı ve akabinde ki kusmalar hamileliğin ilk 12 haftası boyunca görülür ve daha sonra neredeyse yok denecek kadar azalır.

Anne adaylarında sıklıkla görülen bu bulantı ve kusma kişiden kişiye değişebilir. Bulantıları minimum seviyeye indirmek için en iyi çözüm gün içinde az ve sık yemek olacaktır. Yine özellikle hamilelik dönemi yaz aylarına gelen anne adayların yağlı ve baharatlı, yiyeceklerden kaçınarak, bol su içmesini tavsiye ederiz.

Çoğul gebelik ve bünyeye bağlı olduğu durumlarda mide bulantısı çok fazla olduğundan beslenme düzenini bozacak şekilde olduğundan adayına damar yolu ile dışarıdan sıvı (serum) ve glukoz (şeker) takviyesi yapılır. Daha az ve hafiflen mide bulantılarında ise, rahatsız edici ve yemek kokularından uzak durmalısınız. Yine doktor kontrolünde kullanılacak olan mide bulantı kesici ilaçlar mide bulantının azalmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı 403 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara