Hamilelikte Ödem Oluşması

Paylaş
 

Hamilelikte Vücutta Ödem Oluşmasının Nedenleri?

Hamilelikte Ödem Oluşması anne adaylarında en sık görülen şikayetlerden biride hamileliğin son aylarında vücutta oluşan sıvı miktarı ve artışı kilo artış ile birlikte ellerde, ayaklarda parmaklarda sırt ve ayak bileklerinde ‘ödem‘ adı verilen şişliklerin oluşmasına neden olur. Hamilelik sırasında anne adaylarının aldığı kiloların dörtte birinin sıvı olduğu unutulmamalıdır. .

Ayrıca yine çalışan anne adaylarında yaptığı işe bağlı olarak, uzun süre ayakta kalması sonucunda bu şişliklerin artmasına neden olabilir. Bu nedenle anne adaylarının mümkün olduğu kadar dinlenmesi gerekir. Ödemin vücuttan çok daha kolay atılması için ayakların altına destek koyarak yukarı kaldırarak yatmak faydalı olacaktır..

Yine anne adaylarına tavsiyemiz rahat, mümkünse ortopedik ayakkabıların giyilmesi de önem taşır. Tabi bu söz ettiğimiz şikayetler yani ödem nedeni ile Hamilik döneminde ayakkabı numarası artabilir. Bu ödem . bacaklarda şişme halini alıyorsa başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Birde vajinan ödem vardır ki; bu erken doğuma neden olabilir. Kesin bir teşhis konulabilmesi için tansiyon yükselmesi ve idrar tahlilindeki protein artışına bakılır.

Bu yazı 446 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara