İlk Aydan İtibaren Çocuğukların Aşı Karnesi

Paylaş
 

İlk Aydan İtibaren Çocuğukların Aşı Karnesi

İlk Aydan İtibaren Çocuğunuzun Aşı Karnesi: Bebeğinizin ilk ayından 16-18 yaş aralığına kadar belirli ay ve ya yaşlar da aşı olması gerekmektedir bunun nedeni; bebeğiniz yaklaşık üç aylık olduğunda onu tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyacak olan aşılardır. Aşı, hastalık oluşturan mikrobun zayıflatılmış ve zararsız halidir. Hastalığı vücutta oluşturamayacak kadar zayıftır ancak; ileri de bebeğinizi o hastalıktan koruyacak olan antikor denen özel maddelerin yapımını sağlar. Çocuğunuzun aşı takvimini ve gününü kaçırmamanız bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Bebeğinizi Neden Aşılatmanız Gerekir:

Ebeveynlerin bir kısmı çocuklarını aşılatmak istemeyebilirler; bunun nedeni aşısı yapılan hastalığın veya virüsün çok nadir görülmesi veya olası risklerinin daha az görülmesi nedeni ile aşılatmaktan yana olmayabilirler.

aşı

Ancak unutmayın ki aşı çocuklarınızı, hastalıklardan, ölümden ve gelişim bozukluğu gibi hastalıklardan korumakla kalmıyor, çevremizde çok nadir görülen ve riski de çok az olan hastalıklar yapılan aşılar sayesinde bu kadar azalmıştır. Çocuğunuzu aşılatmak ile sadece çocuğunuzu korumayacak hastalığı da ortadan kalkmasına yardımcı olacaksınız.

Yapılan Aşıların Riskleri Var Mıdır?

Bebeğiniz aşıdan sonra bir süre küçük bir kırıklık gösterebilir, huysuzlanabilir, aşı yeri kızarabilir veya hafif şişkinlik belirtisi gösterebilir. Bunların dışında aşıların hiçbir riski yoktur. Ancak özel durumlar da mesela çocuğunuz önceden havale geçirmiş ise veya ailede sara hastalığı olan varsa, boğmaca aşısına karşı ağır tepki gösterme tehlikesi yüksektir.

Aşı Sonrası Etkileri Nelerdir?

Gözle görülen tek etkisi yüksek ateştir. Bu nedenle aşı yapılan çocuğunuzu 24 saat boyunca ateşini takip ederek koruyabilirsiniz. Aşı yerinde ise küçük bir sertlik veya şişlik oluşabilir ancak bu durum yaklaşık bir hafta içinde kaybolacaktır. Kızamık aşısından sonraki günlerde bebeğinizde ateş ve deri de döküntüler oluşabilir. Kabakulak aşısından sonra ise yüzde hafif bir şişlik ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar olası durumlardır ancak bunların dışında farklı bir belirti ile karşılaşırsanız örneğin çocuğunuzun ağlaması değişir veya ateşi 38 derecenin üzerine çıkarsa doktorunuza mutlaka başvurun.

Aşı Yaptırırken Bebeğinizin Yanında Olun!

Bebeğinize aşı yaptırmadan önce onu kucağınıza alın ona sarılmanız hem güven duygusunu artıracak hemde aşı olurken kıpırdamamasına yardımcı olursunuz. Özellikle elinden tutmanız ona büyük destek olacaktır.

Bu yazı 875 kere okundu.
Etiketler:
aşı aşı karnesi aşı takvimi aşı takvimi 2012 aşı takvimi 2013 aşı takvimi 2015 aşı takvimi hesapla aşı takvimi hesaplayıcı aşı takvimi pdf aşı takvimi sağlık bakanlığı aşı takvimi sağlık bakanlığı 2015 aşı takviminde olmayan aşılar aşık aşık mahsuni aşık olmak aşık reyhani aşık telefonlar aşık veysel aşık veysel hayatı aşıklar aşılama bebek sağlığı bebek sağlığı danışma hattı bebek sağlığı diş çıkarma bebek sağlığı hakkında bilgi bebek sağlığı için dua bebek sağlığı ile ilgili bilgiler bebek sağlığı ve beslenmesi bebek sağlığı ve gelişimi bebek sağlığı ve hastalıkları bebek sağlığını etkileyen faktörler çoçuk sağlığı nedir hastane çıkışı hastane iş ilanları hastane odası hastane önünde incir ağacı hastane randevu hastane randevu numarası hastane şikayet hastane tdk hastaneden randevu alma hastaneler hospital hospital for souls hospital konya hospital kuralı hospital park hospital tycoon hospitalist hospitality hospitalium hospitalturk kadınlar kadınlar günü kadınlar hamamı kadınlar kahvesi kadınlar kulübü kadınlar kulübü forum kadınlar nasıl boşalır kadınlar ne ister kadınlar sitesi kadınlar soruyor sağlık ocağı sağlık ocağı değiştirme sağlık ocağı izmir sağlık ocağı kan tahlili sağlık ocağı randevu sağlık ocağı saatleri sağlık ocağı şikayet sağlık ocağım neresi sağlık ocağından rapor almak sağlık ocağından sağlık raporu sağlıklı besinler Sağlıklı beslenme sağlıklı beslenme nedir sağlıklı diyet sağlıklı kilo verme sağlıklı yaşam sağlıklı zayıflama
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara