Jartiyer Nerede Kullanılır?

Paylaş
 

 

 

İç giyim ürünü olarak bilinen jartiyerin kullanımı konusunda birçok kişi yanılıyor. Bu yanılgı söz konusu olduğundan jartiyer hakkında biraz detay vermeyi uygun gördük.

 

Jartiyer aslında eski model çorapların düşmemesini sağlayan bir lastik çeşidiydi. Uzun ve diz üstünde olan çorapların yürüdükçe ve hareket ettikçe düşmelerini önlemek için kopça, kanca ve cırt yardımıyla çoraba bu ürün tutturuluyordu. Yıllarca kadınların vazgeçilmez eşyalarından olan bu ürünler dantelden yapılan çeşitleriyle dikkat çekmekteydi. Şık ve kadınsı olan bu ürünlerin yıllar geçtikçe daha farklı şekilde kullanılmaları söz konusu oldu.

 

Eskiden çoraplar için tercih edilen bu ürünler halen çorap askısı olarak kullanılır. Ama kimse eteğinin altına jartiyer çorabı giyinmeyi tercih etmez. Çünkü modern dünyada külotlu çoraplar, hiç yok gibi olan çoraplar ve desenli çoraplar gibi onlarca farklı çorap çeşidi kullanılmaya başlamıştır. Bu çoraplar günlük yaşamda kullanılırken jartiyer çoraplar ise özel günlerde tercih edilen ürünler arasına girmiştir. Kostümlerin, gelinliğin ya da abiye kıyafetlerin altına giyilen bu ürünler kullanımı kolay olmadığı için fantazi giyimde tercih edilmektedir.

 

Fantazi İç Giyim Ürünleri

 

Büstiyer, string, babydoll, sütyen, jartiyer çorabı ve jartiyerin bir arada olduğu setler çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu ürünlerin tercih edilmesi söz konusu olduğunda, fantazi giyim için farklı renkler ve modellerle karşımıza çıkmaktadır.

 

Dantel, pamuk, naylon, ipek ya da karışık malzemelerden üretilen jartiyer ürünlerinin değişik çeşitleri vardır. Bazıları büstiyere yapışıktır, bazıları ise belden ya da kalçadan olarak kullanılmaktadır. Jartiyer modelleri ve renkleri kişinin beğenisine göre tercih edilmektedir.

 

Jartiyer Fiyatları

 

Günümüzde takım olarak satılan setlerin fiyatları 30 TL’den buradan alabilirsiniz ve fiyalar bu aralıktan başlamaktadır. Fiyatı uygun olan bu ürünlerin kalitesine göre değişmektedir. Tamamı dantel olan, naylon, ipek ya da yün karışımından üretilen çorapları tutması için kullanılan jartiyer fiyatları son derece ekonomiktir.

 

Jartiyerlerin özellikleri

 

Jartiyerlerin özellikleri sütyen benzeri ürünler olmasıdır. Genelde 4 kopçası bulunan ve çorabı bu kopçalarla tutan jartiyeri kullanırken çorabı kaçırmamaya özen göstermek gerekir. Kopçalar kullanılarak çorabın tutulması mümkün olabilir. Bazı modellerde cırtlar ya da mandallar da tercih edilebilir.

 

Jartiyer Takımları Nerede Satılır?

 

İç çamaşırı mağazalarında, çeyizlik ürünleri satılan yerlerde ve büyük markaların özel tasarım ürünlerinde iç çamaşırı reyonlarına jartiyer takımları tercih edilebilir. Bu ürünlerin kullanılması, hediyelik olarak tercih edilmesi ya da kostümler için kombin yapılmasını sağlaması için alındığı bilinmektedir. Jartiyer kullanılması söz konusu olduğunda abiye kıyafetler ya da gelinlikler akla gelebilir. Bu ürünler dar kıyafetlerin altında güzel görünmez. Kilolu olan hanımların da vücut yapılarına uygun olan çeşitleri tercih etmeleri gerekir. Jartiyer fiyatları bazı markaların tasarım ürünleri olunca ciddi bir meblağa ulaşabilmektedir. Bu durumda üretilen malzeme ve markanın bilindik bir ürün olması dikkat çeker.

 

 

Bu yazı 2955 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara