Kadın Hayatının Çağları

Paylaş
 

Kadın,yaratılışı gereği yaşamları boyunca farklı dönemlerden geçer.Bu dönemlere etki eden hormonal,bedensel ve ruhsal değişiklikler ile kadın hayatı çeşitli dönemlere ayrılabilir. Bir dönemden diğer döneme geçişin kimde,hangi yaşta olacağını belireyen faktörler anne ve babadan alınan kalıtsal özelliklerin dışında;yaşanan yer,beslenme özellikleri ve çeşitli alışkanlıklar (sigara,alkol,uyuşturucu kullanımı gibi) etkili olabilir.
Kadın Dönemleri :Çocukluk Dönemi,Puberte (çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi) ve Ergenlik Dönemi,Üreme Dönemi,Menopoz Dönemi.

Çocukluk Dönemi

Çocukluk dönemi doğumla başlar.Bu dönem kadınlık hormonlarının henüz etkin olmadığı,erkek ve kız çocuğu arasındaki bedensel ve ruhsal farklılıkların belirginleşmediği ve üremenin mümkün olmadığı zaman dilimidir. Kız çocuklarının doğumundan itibaren ortaya çıkan hormonel değişikliklerden biri,rahim içinde gebeliğe ait yapılar tarafından üretien hormonların kanda hızlı bir şekilde azalması ve bununla birlikte bazı kız çocuklarında vajinadan az miktarda kan gelmesine neden olabilmektedir. Bu dönemde gebelikte üretilen yüksek miktarlarda östorojen hormonuna maruz kalmış olan meme dokusu bazı durumlarda görünümü belirginleşir ve doğum sonrasında ilk günlerde her kız çocuğu da olmamakla beraber meme başlarında süte benzer bir salgı meydana gelebilir. Çocukluk dönemininin hemen hemen her evresinde kız çocuğunun bedeninde kadınlık hormonunun bir durgunluk içerisinde olmasından dolayı çocukluk döneminin son yıllarına kadar nispeten yavaş bir boy uzaması ve bununla birlikte yavaş olan bedensel ve ruhsal gelişme dılında bir değişim olmaz.

Puperte ve Ergenlik Dönemi (ADOLESANS)

Çocukluk döneminin sonlarına doğru cinsel farklılaşmanın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar.Kadınlık hormonu salgılarının artmaya başlamasıyla meme dokusunda büyüme başlar ve bununla birlikte 1-2 sene içerisinde genital bölgede beraberinde koltukaltı bölgesinde kıllanma ortaya çıkar. Bu dönemde boy uzama hızı belirgin olarak artar ve yılda 8 santimetreyi bulan boy uzamaları görülebilir. Kız çocuklarında ilk adet kanaması 11-15 yaşları arası herhangi bir zamanda,ortalama 12,5-13 yaşında ortaya çıkar.İlk adet kanamaları genellikle östrojen hormonu etkisinde ortaya çıkan genellikle düzensiz kanamalardır.Adet kanamaları bu sürecin 2 yıl sonrasında yumurtlama olayı devreye girdiğinde düzenli hale gelir.Hızlı boy uzaması genellikler ilk adet kanamasından sonra yavaşlamaya başlar. Bedensel,ruhsal ve cinsel olarak kadın yönünde farklılaşma ortalama 18 yaşına kadar devam eder.Bu süreçle beraber kadınsı özelliklerin tümü kazanılmış olur. Ergenlik dönemi,kadınsı özelliklerden etkilenerek başlayan ve giderek kadın olma güdülerinin kazanıldığı bir dönemdir.Erkek ve kız çocuklarının farklılaşması bu dönemde belirginleşir.Gebe kalma bu dönemde azda olsa görülebilir.Çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçişin en belirgin özelliği memelerin büyümesi olarak tanımlanır.

Bu yazı 346 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara