Kadınlarda Tüylenme Sorunu

Paylaş
 

Bütün kadınların ortak sorunu olan tüylenme, özellikle hormonsal sebeplere bağlı olarak artış göstermektedir. Bununla birlikte bilinen yanlışlardan dolayı, müdahale edilmemesi gereken bölgelere ağda, jilet, epilasyon gibi uygulamalar yapıldığında tüylenme miktarı çoğalarak kişilerde görüntü ve psikolojik açıdan sıkıntı yaratabilir.

Tüylenme sorununda müdahale edilmemesi gereken bölge neresidir?

Kadınların çoğunda tüylerden kurtulmak adına bilinçsizce yapılan uygulamalar ters teperek daha çok tüylenmeye sebep olmaktadır. Vücudun bazı bölgelerine doktor kontrolü dışında müdahale edilmemesi gerekir. Bu bölgeler çene kemiği, göğüs kafesi, üst dudak bölgesi, karın bölgesi, kasık ile göbek arasındaki bölge, iç bacak kısmı, kasıklar, sırt bölgesi, kalça kısımları gibi bölgelerde oluşan normal ve aşırı orandaki tüylenme hormonsal nedene bağlı bir bozukluktan kaynaklanabildiği için kesinlikle doktora danışmadan müdahale edilmesi tavsiye edilmez.

Bu durum çok nadir de olsa kadında hiçbir hormonsal sıkıntı olmadığı zamanlarda da oluşabilir. Ancak kesin sonuca ulaşabilmek için gereken testlerin yapılması ile uzman tavsiyesi uygulanmalıdır.

Tüylenmenin nedenleri nedir?

Bilinmeyen bir nedenden ötürü androjen hormon salgısı artış gösterdiğinde kana hormon miktarı daha fazla yayılır. Bu durumda kıl köklerine uluşan fazla hormon erkeklik hormonunu uyararak aşırı tüylenme meydana gelir. Hormonsal sebeplerin dışında bazı hastalıklar da tüylenme sorununu tetikler. Bunlar şeker hastalığı, over sendromu, adet düzensizliği ve adet görememe sorunu, troid bezi ve hipofiz bezi hastalıkları, aşırı şişmanlık gibi bulgular tüylenme sorununu tetikleyen hastalıklar arasındadır.
Tüylerden kurtulmak için ne yapmalıyım?

Öncelikle ilerleyen tıp ve uzman doktorların sayesinde artık ülkemizde birçok hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi kadınlarda tüylenme sorunu tedavisi için, psikolojik olarak enerji yüksek tutulmalıdır. Kişi tedavi esnasında tüylerden kurtulabileceğine önce kendisi inanmalıdır. Bununla birlikte ilk yapılması gereken bir uzamana danışarak gerekli hormon testlerinin yapılmasıdır. Sonrasında doktorun tavsiye ettiği ilaçlar aksatılmadan kullanıldığı takdirde, 6 ay ile 1,5 yıl aralığında tüylerde azalma ve ilerleyen dönemde tüy oluşumunun durduğu saptanmıştır.

Ayrıca kilolu bayanların ilaç tedavisi ile birlikte kilo vermesi tüylerin ciddi oranda azalmasına yardımcı olur. İnce ve sert olmayan tüyler için epilasyon uygulanabilir. Kesin sonuç alınması için en sağlıklı yol uzman tavsiyesi ile tedavi sürecinin ilerlemesidir.

Bu yazı 434 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara