Karnesi zayıf olan öğrenciye nasıl davranmalı

Paylaş
 

Karnesi zayıfsa nasıl davranmak gerekiyor? Cezalandırmak nasıl etkiler yaratıyor? Kötü karne gelecek için nasıl fırsata dönüşebilir? Karnesi zayıfsa tatil yapmalı mı?

Anne babalar dikkat!

KARNESİ KÖTÜ İSE YAPMAMANIZ GEREKEN 4 ŞEY

Karne dönemi yaklaşıyor, çocukların yanı sıra anne babalar da heyecan içinde… Hatta bazı aileler çocuklarının notlarına odaklandıkları için daha gergin bir bekleyiş içinde olabiliyor. Hemen her Aile çocuklarının karnesinin yüksek notlarla dolu olmasını ümit ediyor. Kimi zaman mutlu oluyor, kimi zamansa umdukları notlar gelmediği için üzülüyor.

Karne ister başarılı olsun, isterse zayıf, anne babalar her iki durumda da tepkilerinde aşırıya kaçabiliyor. Acıbadem International Hastanesi’nden Psikolog Ferahim Yeşilyurt, anne babaların karne günü abartılı davranışlar ve sözlerden kaçınmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Başarılı karnede abartılı sevinç gösterileri ve hediyeler tıpkı kızgınlık tepkileri gibi öğrenci üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Çünkü çocuk anne babası için başarının ne kadar önemli olduğunu fark ediyor. İleride başarısında düşüş olduğunda daha fazla tedirgin olabiliyor. Abartılı olumsuz tepkiler de benlik saygısındaki gelişimine zarar verebiliyor.” diyor

 

.

 

Karnesi zayıfsa bunları asla yapmayın!

  1. Uyarma, tehdit etme : “Bu zayıflar düzelmezse seni mahvederim” Bu tür cümleler korku ve boyun eğmeye neden olabiliyor. Tam aksine isyankar davranışlara da yol açabiliyor.
  2. Öğüt verme, çözüm önerileri getirme: “Senin yerinde olsam insan içine çıkmaz sürekli ders çalışırdım.” Bu tür cümleler öğrencinin kendi sorununu kendisinin çözemeyeceğini iletiyor ve direnç yaratabiliyor.
  3. Yargılama: “Sen zaten tembelsin.” Kalıplayıcı bir cümledir. Öğrencinin sadece bugün değil, her zaman başarısız olduğunu ve olacağını ima ediyor.
  4. Suçlama : “Bu başarısızlık senin eserin !” Bu cümleler öğrencide savunucu tutum yaratıyor ve başarısızlıktaki kendi rolünü görmesini engelleyebiliyor.

Cezalandırmak benlik saygısının gelişimine de zarar veriyor

Ödül ve ceza sistemi yıllardır çocuk yetiştirmede kullanılan metotlardan. Peki ama bu doğru mu? Psikolog Ferahim Yeşilyurt bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Başarılı olamayan çocukları cezalandırmak özellikle de bedensel cezalar vermek çok büyük bir hata. Çünkü bu davranışlar öğrencinin benlik saygısının gelişimine zarar veriyor. Bunun yerine sevilen bir aktivitenin kısıtlanması daha uygun olacaktır. Örneğin play station bilgisayar, vb gibi oyun araçları sınırlanabilir.”

Anne babanın hatalı davranışları riskli davranışlara yol açabiliyor

Karne sonrasının aile içinde sağlıklı biçimde değerlendirilememesi sonucu üzücü durumlar yaşanabiliyor. Evden kaçan, yaşamına son vermeyi düşünen çocuklar, öfkesine hakim olamayıp çocuğuna şiddet uygulayan ana babalar olabiliyor.

Bu yazı 1126 kere okundu.
Etiketler:
ilkokul ilkokul 1. sınıf ilkokul 2.sınıf ilkokul 4.sınıf ilkokul çantaları ilkokul ders saatleri ilkokul dersleri ilkokul fişleri ilkokul haftalık ders çizelgesi ilkokul ingilizce karnaval karne karne bestesi karne görüşleri lise karne görüşü karne hediyesi karne hesaplama karne katsayısı karne marşı karne tatili ne zaman karnede zayıf karnede zayıf düzeltme karnede zayıf görünce başladım ağlamaya karnede zayıf kaçtır karnede zayıf olunca teşekkür alınırmı karnede zayıf olursa burs kesilir mi karnede zayıf olursa teşekkür alınırmı karnede zayıf olursa teşekkür alınırmı 2014 karnede zayıf var karnede zayıf varsa teşekkür alınırmı karneler günü karneler günü ile ilgili komik sözler karneler günü ile ilgili şiirler karneler günü ile ilgili sözler karneler günü konuşması karneler günü ne zaman karneler günü ne zaman 2014 karneler günü şarkısı karneler günü şiirleri karneler günü sözleri lise lise defteri lise karne görüşleri lise kontenjan lise ortalama hesaplama lise puanları lise takdir teşekkür hesaplama lisego liseler liseliler öğrenci anadolu öğrenci belgesi öğrenci bilgi formu öğrenci girişi öğrenci işleri öğrenci kredi kartı öğrenci kredisi öğrenci tanıma fişi öğrenci tanıma formu öğrenciye kredi öğretmen öğretmen atama öğretmen karne görüşleri öğretmen karne görüşü öğretmen maaşı öğretmen marşı öğretmen şiirleri öğretmen x öğretmenler günü öğretmenler günü ne zaman okul okul çantaları okul öncesi okul sporları okul sütü okul tatilmi okulistik okullar ne zaman açılıyor okullar tatil mi okullar yarin tatilmi ortaokul ortaokul açıköğretim ortaokul çantaları ortaokul ders saatleri ortaokul karne görüşleri ortaokul matematik ortaokul ortalama hesaplama ortaokul oyunları ortaokul yönetmeliği ortaokulu pediatri pediatri dünyası pediatri hemşireliği pediatrics pediatrics international pediatrik kardiyoloji pediatrik nöroloji pediatrik ortopedi pediatrik rehabilitasyon pediatrist psikoloji psikoloji filmleri psikoloji kitapları psikoloji nedir psikoloji taban puanları psikoloji testi psikolojik psikolojik filmler psikolojik sözler psikolojim bozuk sınıf sınıf eş anlamlısı sınıf içi oyunlar sınıf kuralları sınıf listesi sınıf öğretmenliği sınıf oturma planı sınıf süslemeleri sınıf yönetimi sınıfta oynanan oyunlar
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara