Kısa boylu olanlar daha erken bunuyor

Paylaş
 

ngiltere’de yapılan araştırmaya göre, boyu 1.68 metreden kısa erkeklerde bunama ve buna bağlı ölüm riski yüzde elli daha 50 fazla oluyor. Kadınlarda ise bu risk daha az.

“British Journal of Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, boyu 1.68 metreden kısa erkeklerde bunama ve buna bağlı ölüm riski yüzde 50 fazla.

80 binden fazla kişinin katılımıyla yapılan 18 çalışmayı inceleyen bilim adamları, boy ile bunama ya da Alzheimer’a yakalanma ve buna bağlı ölüm riski arasındaki ilişkiyi araştırdı. Boyu 1.68 metreden kısa erkeklerin bunama ya da Alzheimer’a bağlı ölüm riskinin 1.78 metreden uzunlardan yüzde 50 fazla olduğu görüldü.

Kadınlarda risk daha az
Kadınlarda ise boyu 1.55 metre olanların bunama ya da Alzheimer’a bağlı rahatsızlıklardan ölüm riskinin, boyu 1.65 metre olanlardan yüzde 35 fazla olduğu saptandı.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. David Batty, aslında sonuçların kısa olmanın bunamaya neden olduğu anlamına gelmediğini, boyun genellikle başka risk faktörlerini işaret ettiğini belirtti.

Edinburgh Üniversitesi’nden Tom Russ da boy ile bunama ya da Alzheimer’a bağlı komplikasyonlardan ölüm arasındaki bağlantının yaş, sosyo-ekonomik statü, obezite, sigara içme alışkanlığı, kalp-damar ve kronik hastalıklar gibi etkenler göz önüne alındığında da değişmediğini vurguladı.

Bu yazı 607 kere okundu.
Etiketler:
kısa boylu olmak
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara