Kokunuz Duyguları Nasıl Harekete Geçirir?

Paylaş
 

Kokunuz Duyguları Nasıl Harekete Geçirir?

Koku neden bu kadar önemli?

Kokunuz sizinle ilgili o kadar çok şey anlatır ki hatta kişiliğinizi ele verir.

Koku; Limbik sistemi denilen beynin koku merkezini harekete geçirerek duyguları, öğrenme yeteneğini, hafıza ve yaratıcılığı etkilerken aynı zamanda sizin bilinçaltınızın e
n derin ve kuytu köşesinde bir gün açığa çıkmayı bekleyen sinsi bir duyudur. Koku alma duyusu 7/24 çalışır, asla uyumaz ve yanılmaz. Vücudun ilk ve en tanımlayıcı deneme mekanizmasıdır.

Parfüm Ortaçağ zamanında ilk kez Fransızlar tarafından kullanılmaya başlanarak tüm dünyaya yayılmıştır.

Hem kadınlar hem erkekler için koku tercihleri farklı olup çiçeksi, baharatlı, sabunsu ya da şekerli kokulardan bize en çok yakışanı bulmaya çalışırız.

Peki hangi kokunun sizinle bütünleşeceğine nasıl karar vermelisiniz?

Kişinin kullanacağı parfüm; ten yapısı, cilt tipi, yaşadığı bölge hatta mevsimsel yapısı, ait olduğu etnik grup, beslenme şekline göre farklılık gösterir. Dolayısıyla aynı kokunun farklı tenlerde farklı koktuğunu aynı zamanda kalıcılık süresinin de farklı olduğunu hissetmişsinizdir.

koku ve duygularKokuları tercih ederken dikkat edeceğiniz hususlar:

Kokunun öyle büyük bir gücü var ki, sizi egzotik, masum, güçlü, kışkırtıcı ya da seksi gösterebilir.

Ten ve saç rengi parfüm seçiminde önceliği alır. Sarışın, kumral, esmer ve kızıl olarak 4 gruba ayırabiliriz. Kokuların bu katagorilere göre seçimi, parfümün daha uzun süre vücutta taşınabilmesi yani kalıcılığı açısından önemlidir.

Sarışın bayanlar için: Vanilya notları ile hanımeli, müge, zambak gibi zarif çiçeksi notları tercih edebilirsiniz. Üzerine musky notlarla desteklenmesi kalıcılığı arttıracak ve özel hissetmenizi sağlayacaktır.

Kumral bayanlar için: Baharatın çiçekle dansı sizde çok özel bir izlenim bırakmakla beraber uzun süre kokuyu taşıyabileceksiniz.

Esmer bayanlar için: Gül ve yasemin ile zenginleştirilmiş oryantal parfümler sayesinde kendilerine daha bir güvenli olacaklar.

Kızıl saçlı bayanlar: Ten yapıları genelde beyaz ve hassas olduğu için seçimlerinde floral içerikli parfümlerden, tazelik ve ferahlık hissi veren yeşil marin kokulardan yapmalılar.
Doğal kokuları sabah saatlerinde kullanmayı tercih ederken,

Baharatlı ve şekerli kokuları akşam saatlerinde ve özel davetlerde tercih etmek daha uygun bir seçim olur.

Bu yazı 637 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara