Mucitleri Küçük,İcatları Büyük

Paylaş
 

Minik mucitler geleceğin icatlarını tasarladılar.

 

Çocuklari düşünmeye, araştirmaya yönlendirmek, problem çözme yetisini arttirmak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine yardimci olmak amaciyla AREL Kolejinde düzenlenen “Icatlar-Mucitler Günü”nde, minik eller hayatlarinda karşilaştiklari zorluklara ve onlari rahatsiz eden durumlara karşi ürettikleri yaratici çözümlerin neler oldugunu icatlariyla ifade ettiler. Ögrencilerin sinirsiz bir hayal gücüyle ürettikleri icatlar izleyenlerde hayranlik uyandirdi. Icatlarin tasarim sürecinde çocuklarin asistanlari anne ve babalari oldu. Minik mucitler icatlarini tasarlarken atik malzemeleri kullandilar. Toplam 45 icat ögrenciler tarafindan Ingilizce ve Türkçe olarak tek tek tanitildi. AREL Koleji Ilkokul Müdürü Metin ALTUN yaptigi açiliş konuşmasinda “Çocuklarda hayal gücü ve bu yaraticilik küçük yaşlarda geliştirilmelidir. Bu eserler çocuklarimizin eserleri. Onlarla gurur duyuyoruz. Çocuklarimizin gelecekte ülkemiz adina faydali buluşlara imza atacagina inaniyorum” dedi.

Minik ögrencilerin yaşadiklari sorunlara ürettikleri çözümler sunum boyunca büyük bir ilgiyle izlendi.

Minik Mucitlerin Icatlarindan Bazıları:

Hayvan Besleyen Robot: Minik mucit Alper Ekşi sokakta yaşayan hayvanlarin yeterince beslenemedigini onlara her zaman yiyecek veremedigini düşündügü için bir robot  tasarlamiş.
Robota para atildiginda içinde bulunan yiyecek hayvanlarin beslenebilecegi bir kaba dökülüyor. Böylece hayvanlar her zaman yiyecek bulabiliyorlar.

Uçan Servis Modeli: Istanbul trafiginden çok sikilan Yigit Özpinar, çareyi uçan servis icat etmekle buldu. Trafigin özellikle küçükleri çok yordugunu düşünen yigit düşüncesini yaptigi tasarladigi maketle anlatti. Bu icadin ayni zamanda tüm insanlarin trafik sorununu çözecegini söyledi.
Denizde ve Karada Giden Araba:  Kerem Ay, denizin altinda insanlar daha güzel şeyler görsün diye bu buluşu icat ettigini söyledi. Icadi olan araba denize girdiginde tekerlekler toparlaniyor ve denizde gitmesini saglayan bir pervane açiliyor.
Çöp Toplama Robotu: Çevredeki kirlilikten çok rahatsiz olan mucit Deniz Bariş Ürüm’ün icadi olan robot sokaklarda dolaşarak gördügü bütün çöpleri topluyor. Deniz böylece çevre kirliligini çözecegini düşünüyor.
Saç Toplayan Makine: Saçlarini her gün farkli şekillerde toplamak isteyen fakat bunu iyi başaramayan Elif Yildiz, bu sorununun çözümünü Sarfinaz adini verdigi bu makineyle bulmuş. Başini makinenin içine soktugunda istedigi saç şekli çok kisa bir sürede gerçekleşiyor.
Bebek Bakicisi Robot: Naz Yücel icat ettigi robotu kardeşine bakan anneannesine yardim etmesi için tasarlamiş. Ananesinin çok yoruldugunu düşünen Naz, icat ettigi robotun bebegin karnini doyurabildigini, altini degiştirebildigini, onu uyutabildigini ifade etti.
Ayakkabi Baglama Makinesi: En büyük sikintisinin ayakkabilarini baglamak oldugunu anlatan Kuzey Demir, tasarladigi bu icadiyla sorununu halledecegini düşünüyor. Büyük bir maketle hazirlanan makine ile bunu nasil gerçekleştirdigini anlatti.
Kitap Okuyan Kalem: Küçük Elif Duru Taş istedigi kitaplari henüz okuyamadigi için üzülüyormuş bu yüzden bu kalemi icat etmiş. Kalemi kitabinin üzerinde gezdirdiginde sesli olarak kitap okunuyor.
Yukariya Kaldiran Şapka: Eymen Yalçin icat ettigi pervaneli şapkayla uzanamadigi yüksek yerlere artik uzanabilecegini anlatti. Şapkayi çaliştirdiginda pervane sayesinde yukariya yükselebiliyor.
Kedileri Agaçtan Kurtarmaya Yarayan Robot: Minik mucitlerden Zeynep Coşkun kedilerin bazen agaçtan inemedigini ve onlara yardim etmek istedigini söyleyerek icadini tanitti.Çocuklarin Yaptigi Diger Bazi Projeler ise söyle;
Yemek pişiren makine, Uçmayi saglayan robot, Uyanmaya yardim eden robot, Ev temizleyen robot, Çiçek toplama robotu, Kek yapan robot, Giysi giydirme dolabi, Kiyafet giydiren robot.
Bu yazı 1085 kere okundu.
Etiketler:
animal robot animal robot cartoon animal robot video animal robotic animal robots antalya kanala uçan servis araba araba markaları araba oyunları araba oyunu araba park etme araba yarışı araba yarışları arabalar arabalar 2 arabam araç kamerası araç kaplama araç kiralama araç kredisi araç muayene araç sorgulama araç vergi hesaplama araç vergi sorgulama araç vergileri araç vergisi araştrma arel koleji arel koleji adres arel koleji anaokulu arel koleji fiyat arel koleji havuz arel koleji kimin arel koleji telefon arel koleji yaz okulu arel koleji yenibosna arel koleji yüzme çocuk mucitler çöp toplama robotu deniz aracı deniz aracı ehliyeti deniz aracı isimleri deniz aracı kiralık deniz aracı kullanma belgesi deniz aracı nedir deniz aracı oyunları deniz aracı oyunu deniz aracı vergileri deniz aracında seyir defterini kim yazar eğitim hayvan robot hayvan robot oyunları hayvan robotları hayvan robotu icat icat 2015 icat çıkarma icat etmek icat fikirleri icat nedir icat yapma icatch dvr icatlar icatlar ve buluşlar kaşif kaşif dora kaşif dora izle kaşif kalkavan kaşif kozinoğlu kaşif kozinoğlu kitap kaşif onaran malzeme bilimi kaşif onaran malzeme bilimi pdf kaşifler kaşifoğlu keşif keşif elektronik keşif koleji keşif kulübü keşif metraj keşif nedir keşif uçağı keşif yapım keşif yayınları keşifler kim kolej mu mucit mucitler mucitler akademisi mucitler anaokulu mucitler atölyesi mucitler çağı mucitler derneği mucitler isimleri mucitler ve icatlar mucitler ve icatları resimli mucitlerin hayatı nasıl ne nerede nezaman niçin robot hayvan yapma oyunları uçan balon servisi uçan pizza servisi uçan servis oyunları uçan servis oyunu uçan servis şefi voleybolda uçan servis
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara