Pırlanta Tektaş Yüzük

Paylaş
 

İnsanoğlu var olduğu dönemden beri tarihin her döneminde değerli taşlara ayrı bir önem ve değer vermiştir. En büyük önem ve değer verilen değerli taş ise hepimizin bildiği gibi elmas olmuştur. Elmas, doğada bilinen en sert malzeme olmasının yanı sıra ışığa olan duyarlılığı ve optik özellikleri nedeniyle de değerli taşlar içinde ayrı bir değere sahiptir. Kendisine sanayi alanında da geniş bir kullanım alanı bulmuş olsa da elmas her zaman en büyük ilgiyi ve değeri ziynet eşyası olarak görmüştür. Ancak her elmas ziynet eşyası olarak bir değer ifade etmemektedir. Bir elması değerli yapan en önemli özelliği kesim sayısı, kesim açıları ve kesim kaliteleridir.

Elmasın belki de en bilineni pırlanta olarak bildiğimiz 57 fasetli olanıdır. Neredeyse tüm kadınlarımızın hayalini süsleyen, uğuruna şarkılar yapılan bir pırlanta tektaş yüzük, aslında elmasın güzel kesimli bir modelidir. Günümüzde artık maddi değerinin yanı sıra bazı özel günlerde ki anlamı nedeniyle yalnızca bir ziynet eşyası olmaktan çok öteye geçmiş olan pırlanta, özellikle evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Özellikle bir kadın için hayatının en önemli ve en değerli anlarından birisi olan evlenme teklifi ritüelinin vazgeçilmez parçası olan pırlanta tektaş yüzük, unutulduğunda veya ihmal edildiğinde bir erkeğin ise kabusu halini alabilmektedir. Evlilik tekliflerinin adeta sembolü haline gelen pırlanta elbette ki yalnızca bu amaç için kullanılmamakta, yalnızca yüzük olarak imal edilmemektedir. Pek çok ziynet eşyasına hayat veren pırlanta her çeşidiyle kadınları mutlu edecek bir hediye olarak karşımıza çıkmaktadır.
pırlanta

Yüzük dışında kolye olarak da geniş bir yelpazede de karşımıza çıkmaktadır. Bir pırlanta kolye kadın vücudunda ki naif duruşu ile bazı zamanlarda pırlanta tektaş etkisinden çok daha değerli bir etki yaratabilmektedir.

Bu yazı 765 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara