Psikoloji ve Zayıflama

zayiflama

Ruh, beden ve zihin bütünlüğü olarak tanımlanan sağlık dış görünüşle de ilgilidir. Estetik olarak iyi görünenler sonuçta kişisel psikoloji açısından da kendilerini iyi hissederler. Bu artık kabul edilmiş bir olgudur. Oysa kilolu veya şişman olanlar her zaman için toplum içinde kendilerini biraz tedirgin hissederler ve Zayıflama konusu açılınca psikolojik açıdan rahatsızlık duyarlar. Özellikle çocuklar arasında yaşanan lakap takma insanın içinde derin kırgınlıklar oluşturabilir. “Şişko, fıçı, tulum, şişko patates” gibi can yakıcı lakaplardır bunlar.

Zayıflamayı Başaranların Mutlu Gülümsemesi

Bu yüzden diyoruz ki sağlıklı bir zayıflama herkes için hem bedenen hem ruhen faydalıdır. Bedenen faydalıdır; çünkü vücut ağırlığınız azalmış, kalbiniz, dolaşım sisteminiz ve iskeletiniz rahatlamıştır. Zayıflama konusunun olumlu psikolojik etkileri ise kişinin öncelikle gülümsemesinde kendini belli eder. Başarmanın kendini belli eden görüntüsüdür bu. Bireyin kendine güveni artmıştır. Aynalara rahatlıkla ve daha uzun süre bakmaktadır. Giyemediği pantolonları denemek, hatta çok keyifli geçecek yeni bir gardırop alışverişine çıkmak zayıflama sorununun üstesinden gelmiş kişilerin sık sık yaptıkları işler arasındadır. Kilo vermeyi başaranların mutluluğu önce ve sonrasında çekilen fotoğraflarda apaçık fark edilir.

Bu zor işi başaranları bir kez daha tebrik ediyor ve zayıflama konusunun psikoloji ile ilgili diğer yönlerini hatırlatmak istiyoruz;

  • Diyet yapmayı bir saplantı haline getirmeyin. Kilo verme insanın iradesine bağlıdır ama bu konuyu ön plana çıkararak hayatınızı zehir etmeyin.
  • Özellikle genç kızlar arasında yaygın olan zayıflama saplantısına karşı çocuklarınıza dikkat edin. Anoreksiya nevroza ve blumia nevroza olarak bilinen bu yeme bozuklukları “çok zayıf olmalıyım” inanışıdır ve kişiyi ölüme bile sürükleyebilmektedir.
  • Önemli olan zayıflama sürecini sağlıkla sürdürmek ve sonrasında verilen kiloları geri almamaktır. Bu yüzden birkaç haftalık diyetler yerine beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve daha hareketli bir yaşam tarzına geçmek çok daha sağlıklı bir çözümdür.

Düşesin Yöntemi En İyi Yöntemdir

İngiltere’nin veliaht prensesi olan düşes Kate Middleton’ın hayatı dünyadaki pek çok kadından farklı olabilir ama Kate kilo verme konusunda pek çok kadınla aynı derdi yaşıyor. Üç çocuk annesi olan düşes her doğumdan sonra basında çıkan fotoğraflarda belli olan doğum göbeğini her sabah düzenli olarak yaptığı egzersizlerle yok ettiğini açıklamıştı. Zaten aldığı kalori miktarına dikkat ettiğini söyleyen Kate böylece Zayıflama konusunda ideal reçeteyi de açıklamış oluyordu.

  • Eğer başka bir hastalık durumu yoksa, aldığından daha fazla kalori yakan her vücut kilo verebilir.
Bu yazı 408 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara