Sedef Hastalığının Nedenleri

Paylaş
 

Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Rahatsızlık genetik yatkınlığı bulunan insanlarda çevresel durumların etkisi ile meydana gelir. Sedef hastalarının bir kısmıda, hastalar ile kan bağı olan insanlarda sedef rahatsızlığı olur.

Derinin üst bölümünde yer alan hücrelerin artması ve bunların olgunlaşmasında bir sorun oluşur. Normalde 28 gün olan derinin üst kısmında hücre yenilenme süreci kısalır.

Stres; Sıkıntı, gerginlik, şok ve sevgi eksikliği gibi psikolojik problemler sedef hastalığını oluşmasında etkili olabilmektedir.

Travma; Deri zedelenmesine sebep olan farklı fiziksel, mekanik ve kimyasal travmalar sedef yaralarının çıkmasına sebep olabilir.

İlaçlar; Lityum, salisilatlar ve klorokin sedef hastalığının oluşturabilir veya etkisini artırabilir.

Sedef Vücudun Hangi Bölgelerinde Çıkar

Sedef farklı şekillerde oluşabilir. Büyüklüğü 1-10 cm arasında değişen yaralar meydana gelebilir. Sedef vücutta genellikle kollarda, bacaklarda, baş bölümünde, koltuk altında, ayak parmağı arasında, makat bölgesinde, göğüs altında, kasıklarda, avuç içi ve ayak tabanında görülebilir.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığının kişinin hayatı üstündeki etkisini göz önüne almak tedavi başarısı için önemlidir.

Tedaviye başlanmadan önce kişi, bu rahatsızlık hakkında bilgilendirilmeli, tedaviyle oluşan iyileşmenin kalıcı olmadığı, tekrarlayabileceğinin bilinmesi gerekir.

Hastalığın bulaşıcı olmadığı bilinmesi gereken diğer bir konudur

Bu yazı 432 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara