Sırt çantası nasıl takılmalıdır

Paylaş
 

Ağır okul çantaları çocuklarda fiziksel ve ruhsal sorunlara neden oluyor.

Yeni bir eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldığı bugünlerde aileleri okul alışverişi telaşı sardı. Çocuklarına okul alışverişi yapan ailelerin, özellikle çanta alımı konusunda son derece dikkatli olmaları büyük önem taşıyor. Hatalı çanta kullanımının uzun vadede duruş bozukluklarına neden olabiliyor. Çanta seçiminde, omurga sağlığı ve duruş bozukluklarının önlenmesi adına ergenlik ve ergenlik öncesi oldukça önemli bir dönemdir. Omurgadaki eğriliklere verilen genel bir isim olan skolyoz, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülüyor.

Skolyoz nedir
Skolyoz hastalığı, çocuklarda yanlış oturma, sürekli sırtın bir tarafında yük taşıma gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığa yakalananların omurgaları arkadan bakıldığında C veya S şeklini alıyor. Boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına, psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenmeyle beraber bel ile sırt ağrılarına sebep olabiliyor. Sırt çantası, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenidir. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan kas ve eklem yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir.

Sırt çantası nasıl takılmalıdır
Okul çantası tek taraflı takılmamalı çocukların okul çantası ağır olursa veya tek taraflı omuz askısı kullanılırsa kas zorlanmalarına neden olur. Özellikle boyun hızlı uzadığı yaşlarda tek el veya tek omuzla taşınan çantalar omurgada skolyoz gibi duruş bozukluklarına neden olabilir. Özellikle omurganın aşırı yüklenmesi ve çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu ortaya çıkan postür duruş bozukluğu, sırt ve bel ağrısına yol açar. Ayrıca ağır yüklenme, vücuda uygulanan yükün pozisyonu, yükün şekli ve büyüklüğü, taşıma süresi, çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek ağrıya neden olur.

Sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Çantanın üzerinde ağırlığı artıracak türde süslemeler bulunmamalıdır. Omuz kısımları geniş ve gerginliği yeteri derecede olmalıdır. Omuz ve sırt kısmında mümkünse sünger desteği bulunmalıdır. Dar askı, omuza baskı yaptığı için tercih edilmemelidir. Çantalarda bel kemeri kullanılmalıdır. Böylece yer değiştirmesi önlenir ve duruş bozulmaz. Çantaların sırt desteği olmalı, ancak bu destek çok sert malzemeden olmamalı, ortopedik sırt desteğine sahip çantalar tercih edilmelidir. Çantaların birçok bölme içermesine dikkat edilmelidir. Birden fazla bölme yük dağılımının düzenli biçimde olmasını sağlar.

Çocuğunuzun sağlığı için bunlara dikkat edin
Sırt çantaları ve içindeki ağırlıkların toplamı, vücut ağırlığının yüzde 10 ile yüzde 15’ini geçmemelidir. Sırt çantası, her iki omuzdan asılarak düzgün taşınmalıdır. Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süreli ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalıdır. Günlük ders programı dışında çantalara fazladan yük koymamak gerekir. Ağırlık uygun dağıtılmalı; daha ağır eşyalar sırta, bele daha yakına konmalıdır.

Bu yazı 641 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara