Su Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

kan yapıcı

Zayıflamak isteyen erkek ve kadınlar için pek çok diyet listesi hazırlanmıştır. Bunlardan birisi de su diyeti listesidir. Adından anlaşılacağı üzere bu diyetin merkezinde su yer almaktadır. Ancak sadece su ile yapılan bir diyet olmadığını da ifade etmek gerekir. Meyve suları, su, sebze ve çorba gibi besinlerin tüketildiği bu diyet listesi içinde 3 ana öğünün yanı sıra 5 de ara öğün mevcuttur.

Su Diyetinin Faydaları

Vücudumuzun en çok ihtiyacı olan besin sudur. Bu sebeple diyet listesi hazırlarken odak noktasına su ve sulu besinler yerleştirilmiştir. Su diyeti sadece zayıflatmakla kalmıyor aynı zamanda detoks etkisi oluşturarak vücudun dinçleşmesine de katkı sunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Su diyetinde sabah kahvaltısında birer bardak limonlu su ile portakal ve greyfurt karışımı tüketilmelidir. Buna ek olarak 2 dilim taze ananas, yulaf ezmesi ve çilek tüketilmelidir.

Sabah ile öğle vakti arasında ise bitki çayı içilmesi uygundur. Bu kapsamda zencefil, ıhlamur, melisa yaprağı çayı gibi çaylar tüketilebilir.

Öğle yemeğinde ise 2 kâse sebze çorbası ve yanında da salata tüketilmelidir. Yeşillik, soğan, turp gibi besinleri içeren salataya ek olarak 2 bardak kadar da su tüketilmelidir.

Bu diyet listesi kapsamında akşam yemeğine kadar 3 ara öğün yapılabilir. Bu öğünlerde ceviz, ananas, tam buğday ekmeği, papatya çayı gibi besinler kontrollü bir şekilde tüketilebilir.

Akşam vaktine gelindiğinde ise yine 2 kâse sebze çorbası tüketilmelidir. Buna ek olarak probiyotik yoğurt ve 1 kâse kadar da haşlanmış sebze tüketilebilir. Akşam yemeğinden sonra ise yine bir ara öğün yapılabilir.

Kısa Sürede Netice Alınabilir

Yukarıda diyet listesi verilen su diyetinin en önemli özelliklerinden birisi çok kısa süre içerisinde netice alınabiliyor olmasıdır. Bu kapsamda 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde dahi kilo verebilirsiniz. Ancak bu diyet listesi içerisinde yer alan beslenme şekline vücudunuzun uygun olup olmadığını belirlemek için diyetisyen hekimlerden destek almanız gerektiğini de unutmayınız.

Ayrıca bu diyet listesi hamileler, kalp ve şeker hastaları gibi kimseler için önerilmemektedir. Bu sebeple zayıflamak isteyen bu kimselerin diyetisyenlere danışmaları hayati önem taşımaktadır.

Bu diyete ek olarak hayatınızdaki hareketi artırmanız kilo verme hızınızı da artıracaktır. Bunun için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Tabi ki bu egzersizlerin sınırını da sizin sağlık durumunuz belirleyecektir. Nihai olarak bu diyet listesi için diyetisyenlerinizden onay almayı unutmayınız.

Bu yazı 316 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara