Tansiyon hakkında bilmeniz gerekenler

Paylaş
 

Ülkemizde ve dünyada yüksek tansiyon hastalarının sayısı giderek artıyor. Kalp krizi ve felç için büyük bir risk faktörü olan yüksek tansiyon çoğu hasta tarafından farkedilemiyor ya da göz ardı ediliyor. Bu rahatsızlıklara karşı sağlıklı kan basıncı hakkındaki gerçekleri öğrenerek yüksek tansiyondan korunabilirsiniz. İşte sağlıklı tansiyonun ipuçları:

Sadece tek koldan alınan ölçümler tüm hikayeyi anlatmaz: Kalp hastalığı açısından yüksek risk taşıyan kişileri belirlemede her iki koldan alınan ölçümler daha etkilidir. Tansiyondaki dengesizlikler ana damarlarda plak olduğunun işareti olabilir.

Tansiyonunuz düşündüğünüzden daha düşük olabilir: Bazı insanlarda beyaz önlük korkusu olduğu için doktorun ölçtüğü tansiyon, hemşirenin ölçtüğü tansiyondan daha yüksek olabiliyor.

Evdeki ölçümleriniz hatalı olabilir: Tansiyon değerleri doktorun odasında ölçülünce evde ölçtüğünüzden daha farklı olabiliyor. Evinizdeki cihazlar da sorun oluşabiliyor.

Kilo almak tansiyonuzu yükseltiyor; Vücut ağırlığınızın sadece yüzde 5’i kadar kilo almak bile kan basıncınızın yükselmesine yol açıyor. Özellikle göbeği olanlarda tansiyondaki artış daha fazla oluyor.

Probiyotikler tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilir: Avustralya’da probiyotik takviyesi alanların midelerindeki bakteriler incelendiğinde bu takviyelerin büyük tansiyonu ortalama 3,56 mm Hg ve küçük tansiyonu ise ortalama 2,38 mm Hg düşürdüğü belirlendi. Etkiler 8 hafta ve daha uzun süre takviye alanlarda görüldü.

Sık sık doktora gitmek tansiyonunuzu kontrol altında tutar: Circulation isimli dergide yayınlanan ve 37 bin kişiyi kapsayan bir araştırmada, yılda en az 2 kez doktora giden hastaların kan basıncının yılda sadece bir kez gidenlere oranla daha fazla kontrol altında olduğu tespit edildi.

Egzersiz damarlarınızı genç tutar: Yaklaşık 14 bin erkeğin katıldığı araştırmada, uzun süre oturarak yaşam sürenlerin 40’lı yaşlara geldiğinde yüksek tansiyon belirtileri görüldüğüne dikkat çekiliyor. Araştırmacılar egzersizin tek sorumlu faktör olmadığını söyleseler de kalbinizi güçlendirecek çeşitli egzersizler bulunuyor. Bunlar kalbinizin daha etkili kan pompalamasına ve sodyumun vücuttan temizlenmesine yardım ediyor.

Bu yazı 1103 kere okundu.
Etiketler:
alçak tansiyon alçak tansiyon nasıl yükselir alçak tansiyon nedenleri alçak tansiyon nedir alçak tansiyona ne iyi gelir alçak tansiyonun belirtileri damar damar dinle damar fm damar müzik damar radyo damar şarkı damar şarkılar damar sözler damar tıkanıklığı damar türküler düşük tansiyon düşük tansiyon baş ağrısı yapar mı düşük tansiyon belirtileri düşük tansiyon belirtileri nelerdir düşük tansiyon kaç düşük tansiyon ne iyi gelir düşük tansiyon tedavisi düşük tansiyon yüksek nabız düşük tansiyon zararları düşük tansiyonun nedenleri hamilelikte tansiyon hamilelikte tansiyon çıkınca ne yapmalı hamilelikte tansiyon değerleri kaç olmalı hamilelikte tansiyon düşmesi hamilelikte tansiyon ilacı hamilelikte tansiyon ilacı kullanan var mı hamilelikte tansiyon ilacı kullanımı hamilelikte tansiyon kaç olmalı hamilelikte tansiyon nasıl düşürülür hamilelikte tansiyon neden yükselir kadınlar kulübü kadınlar kulübü bir derdim var kadınlar kulübü cinsellik kadınlar kulübü diyet kadınlar kulübü fal kadınlar kulübü forum kadınlar kulubu gebelık kadınlar kulübü giriş kalp kalp ehli kalp işareti kalp krizi kalp pili kalp resmi kalp yetmezliği kalpak kalpazankaya kalpten kan basıncı kan basıncı birimi kan basıncı değerleri kan basıncı ne demek kan basıncı nedir kısaca kan basıncı ölçme kan basıncını düşürmek için ne yapılmalı kan basıncını yükselten ilaçlar kan basıncının artması kan basıncının yüksek olması kan damarı kan damarı görevi kan damarı görevleri kan damarı iltihabı kan damarı invazyonu nedir kan damarı ne demek kan damarı nedir kısaca kan damarın görevi kan damarıyla neler taşınır nedir tansiyon pratik tansiyon sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı personel sağlık kurumları işletmeciliği sağlık lisans tamamlama sağlık net sağlık personel sağlık sen sağlık yönetimi sağlıkbank sağlıklı yaşam tansiyon tansiyon aleti tansiyon belirtileri tansiyon değerleri tansiyon değerleri 10 6 tansiyon değerleri 10-7 tansiyon değerleri 9-6 tansiyon değerleri birbirine yakın tansiyon değerleri listesi tansiyon değerleri nasıl anlaşılır tansiyon değerleri ve anlamları tansiyon değerleri yaşa göre tansiyon değerlerinin birbirine yakın olması tansiyon düşüklüğü tansiyon ilaçları tansiyon nasıl ölçülür tansiyon nedir tansiyon ölçme tansiyon ölçümü tansiyon tedavi tansiyona ne iyi gelir tansiyonu ne düşürür yüksek tansiyon yüksek tansiyon belirtileri nelerdir video yüksek tansiyon değerleri yüksek tansiyon fragman yüksek tansiyon ilaçları yüksek tansiyon izle yüksek tansiyon nedenleri yüksek tansiyon tedavisi yüksek tansiyona ne iyi gelir yüksek tansiyonun belirtileri
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara