TAZE MEYVE SUYU VÜCUDA ŞEKER YÜKLEMESİ YAPIYOR !!!

Paylaş
 

Sağlıklı beslenme ve yaşamla ilgili konularda ‘ezber bozan’ profesör olarak anılan Prof. Dr. Canan Karatay, taze sıkılmış meyve sularının şekerli sudan farklı olmadığını vurguluyor.

 

Karatay ayrıca bir araştırmaya göre şekerli içeceklerin ABD’de her yıl 25 bin kişinin ölümüne yol açtığını Türkiye’nin ise ikinci sırada olduğunu ifade ediyor.

 

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, taze sıkılmış meyve sularının şekerli sudan farklı olmadığını vurgularken, asitli ve şekerli içeceklerin tehlikesine de dikkat çekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre, şekerli içecekler ABD’de her yıl 25 bin kişinin ölümüne yol açıyor, Türkiye ise ikinci sırada.

 

Öte yandan çocuk beslenmesinde yapılan yanlışların, çocuk yaşta dahi karaciğer yağlanmasına yol açtığını ifade eden Karatay, kabahatin anne ve babalarda olduğunu savunuyor ve ebeveynlere şöyle sesleniyor: “Unutmayın, fındık, fıstık çıtır çıtır; hem kan yapar, hemısıtır…”

 

“Nar suyunun şekerli sudan farkı yok, bütünüyle yemeli”

“Son günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için her yerde nar suyu tavsiye ediliyor. Ancak nar suyu şekerdir. Nar en yüksek antioksidanı olan meyvelerdendir ama bütünüyle yenilmelidir. Narın suyu sıkıldığı zaman, yani su haline geldiği zaman bunun içindeki lifler parçalanır. Bunun artık şekerli sudan farkı yoktur içinde C vitamini vardır, ama C vitaminin fazlası üstten girer, alttan çıkar. Eğer günde bir meyve yiyecekseniz, bunu portakal gibi soyacaksınız, beyazıyla yiyeceksiniz. Esas C vitamini, beyazındadır. Geri kalanı fruktozdur, glikozdur ve de tehlikelidir.”

meyve-suyu

“Taze sıkılmış meyve sularını çocuklardan uzak tutun”

“Taze sıkılmışmeyve suyu kan şekerini ve ensülini yükseltir ve yağlanmaya başlarsınız.Meyve suları karaciğeri yağlandırır.Meyve sularında fruktoz (meyve şekeri) ve glikoz vardır. Alkol alanlarda nasıl bira göbeği oluşuyorsa, fruktoz da vücuda girince karaciğerde yağ olarak depolanır.Meyve suyu ve şekerli içeceklerden dolayı ve hareket etmemeleri nedeniyle çocukların da göbeği yağlanır. Bugün 12-13 yaşındaki erkek çocuklarının göbeği,memeleri, kalçaları büyüyor. Kabahat onların değil, ana babalarının. Çünkü sürekli şekerli içecek içmeye özendiriliyorlar. Bu çok yanlış! Çocuklar ayran, su ve şekersiz çay içmeli.

 

“Şekerli içecekler ABD’de her yıl 25 bin kişiyi öldürüyor”

“Harvard Üniversitesi’nde bir çalışma yapıldı. Amerika’daki şekerli içecekler her sene 25 bin ölüme sebep oluyor. Amerika’da şekerli içecek tüketimi çok fazla, ama Türkiye de ikinci ülke olarak bildirildi. Türkiye’de bunun araştırması yapılmıyor.

 

Dilimizde 5 tane tat alma duyusu vardır, bunlar tatlı, acı, ekşi, tuzlu ve imamidir. İmami özellikle çocuklarda yapay, suni yiyeceklere alışkanlıktır. Çocuklar, bu suni tatlara alışır ve onu aramaya başlar. Siz bebeklere şeker vermeye başladığınız zaman o çocukların diğer tat alma duyusunu köreltiyorsunuz. Onun için ‘Tatlısız yapamam’, ‘Âdetimin bilmem ne gününde şekere saldırırım’ diyorsunuz. Bu yanlış beslenmenin belirtisidir.”

 

“Çocuklara kesinlikle asitli içecekler içerilmemeli”

“Ayran varken, su varken, çay varken bunları tüketmek çok tehlikeli. Onu gören çocuklar, ‘Annem, dedemde bunu içiyor’ diye düşünüyor. Bu asitli içecekler kesinlikle eve alınmamalı, çocuklara içirilmemeli.”

 

Bu yazı 902 kere okundu.
Etiketler:
bitkisel sağlık bitkisel sağlık haberleri bitkisel sağlık merkezi bitkisel sağlık rehberi bitkisel sağlık rehberi ibrahim adnan saraçoğlu bitkisel sağlık rehberi indir bitkisel sağlık rehberi pdf bitkisel sağlık sertifikası bitkisel sağlık ürünleri bitkisel sağlık ürünleri iş ilanları kadınlar kadınlar kulübü kadınlar kulubu gebelık kadınlar nasıl azar kadınlar nasıl boşalır kadınlar plajı kadınlar sitesi kadınlar soruyor kadınların çok zaman harcadığı şeyler kadınların yumurtlama dönemi meyve meyve isimleri meyve kesmece oyunu meyve salatası meyve sepeti meyve sıkacağı meyve suyu meyve suyu diyeti meyve suyu fabrikaları meyve suyu içme yarışı meyve suyu kaç kalori meyve suyu sıkacağı meyve suyu tarifleri meyve suyu üretimi meyve suyu yapımı meyve suyu yarışı meyve tabağı meyveler meyveli kek meyveli pasta sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı e posta sağlık bakanlığı personel sağlık lisans tamamlama sağlık net sağlık sen sağlık ve eğitim vakfı sağlıkbank sıkma meyve suyu sıkma meyve suyu bayilikleri sıkma meyve suyu çeşitleri sıkma meyve suyu faydaları sıkma meyve suyu işi sıkma meyve suyu makinaları sıkma meyve suyu standları sıkma meyve suyu tarifi sıkma meyve suyu tarifleri sıkma meyve suyu zararları taze meyve suyu taze meyve suyu cafe taze meyve suyu franchising taze meyve suyu işi taze meyve suyu karışımları taze meyve suyu nasıl yapılır taze meyve suyu ne kadar dayanır taze meyve suyu oyunu taze meyve suyu tarifleri taze meyve suyunun faydaları
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara