Yaşlandıkça vücut bakımı

Paylaş
 

Yaşlandıkça vücudumuzda değişiklikler meydana gelir. Genellikle vücudumuzun nasıl değişeceğini biliriz, ancak daha önce hiç kimseden duymadığımız ve okumadığımız değişiklikler de olabilir.

İşte kimsenin size söyleyemediği 6 şey:

Gıdınız sarkıyor
Boyun etrafındaki cilt, yüzdeki ciltten daha incedir ve farklı bir kolajen içeriğine sahiptir. Bu nedenle yaşlanmaya ve yaşlanma etkilerine karşı çok hassastır. Vücudun en çok güneşe maruz kalan bölgesidir ve UVA/UVB ışınlarına maruz kalır. Bu yüzden yüzünüze uyguladığınız bakımın aynısını boynunuza da uygulamanız ve her gün güneşten korumanız gerekir. Ancak esas sorun, köklü çözümler uygulamadan, sadece bakımla hasarı geri dönüştüremezsiniz. Örneğin elbisenizde potluk var diyelim, ütüleyerek bu durumu düzeltebilirsiniz ancak kumaş fazlasını kesmeden bu potluğu kesin olarak gideremezsiniz. Eğer boyun kırışıklığınız ve sarkıklığı ileri boyutlarda ise lazer ya da krem işe yaramayacaktır.

Saçlarınız kabarıyor ve sertleşiyor
Yaşlandıkça, saç deriniz kurur ve saçlarınızı da kurutur. Saçlar, pigment hücrelerini kaybedip beyazladığında, dokusu da sertleşir. Saçlarınıza nem gereklidir ve bunun için nemlendirici şampuan ve kremler kullanabilirsiniz. Yediklerinize de dikkat etmelisiniz ve bol su içmelisiniz. Dengeli beslenmek ve saçlarınızı nemli tutmak, kaç yaşında olursanız olun bakımlı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar.

Yüzünüz kızarmaya başlıyor
Gençliğinizde plajda geçirdiğiniz zamanların faturasını ödemeye başlıyorsunuz. Kırmızı noktalar yüzünüzde beliriyor. Ayrıca menopoz da cilt hastalıklarını tetikliyor. Bu durumda pembe tonlarda makyaj yapabilir, makyajın üzerine silikon jel primer ile düzgün bir görünüm kazanabilirsiniz. Eğer tıbbi bir durum söz konusu ise topikal ya da oral antibiyotik kullanımı ile tedavi olabilirsiniz. Çatlamış kılcal damar için lazer tedavisi etkilidir.

Benekler çıkabilir
Yaşlılığa bağlı benekler açık ya da koyu renkli olabilir. Bunun nedeni güneşe maruz kalma ve vücuttaki melanin fazlasıdır. Yaşlanmaya bağlı benekleri önlemek için en az 15 faktörlü krem kullanmalısınız. Renk tonu farklılıklarını giderecek kremler de kullanabilirsiniz. Beneklerin rengini açan kremler de piyasada mevcuttur. Unutmayın, her gün, yağmur ya da güneşli hava fark etmez, güneş koruması kullanmazsanız, yaşlanınca mutlaka benekleri görürsünüz.

Bacaklarınızdaki görülebilir damarlar artıyor
Belki birkaç damar fark ettiniz ama artık mavi çizgiler artmaya başladı ve dizlerinizin arkasını ve bacaklarını sarmaya başladı. Tam nedeni bilinmese de bu görülebilir damarlar genetik ve hormonal nedenlerden etkilenir. Obezite, çok fazla oturmak ya da çok fazla ayakta kalmak, bacaklardaki kan akışını bozarak buna neden olabilir. Kapatıcı kremlerden faydalanabilirsiniz ancak kesin çözüm istiyorsanız durum biraz daha farklı. Işın ya da lazer tedavisi ile, görünen damarları tedavi etmek mümkün. Işın, damar duvarlarını parçalayarak iki hafta içinde yok olmasını sağlar. Eğer durum daha vahimse, enjeksiyon terapisi de mümkün.

Bu tedaviyi kışın yaptırmanız daha iyidir çünkü bacaklarınız kapalı kalacak ve güneşten uzak duracaktır. Bronz tenlerde, damarların görünürlülüğü azalır. Aklınızda bulunsun, birkaç yıl sonra tekrar ortaya çıkacaktır.

Rujunuz ağız çevrenizdeki çizgilerin içine kaçmaya başlıyor
Perioral kırışık denen bu durum yaşlandıkça, dudak çevresinin kırışmasıyla oluşur. Güneş, subkütan yağların azalması, kolajen ve elastinin azalması, nemin azalması ve genetik yatkınlık nedeniyle meydana gelir. Bu rahatsız edici çizgilerden kurtulmaya gelince, öncelikle sigara içiyorsanız bunu unutun. Dudaklarınızı sigara içmek için büzdüğünüzden önüne geçemeyeceksiniz. Ama sigara içmiyorsanız, topikal retinoid uygulamalarla ve kolajen içeren kremlerle bu durumu önleyebilirsiniz. Hafif dozda botoks da işe yarayacaktır. Mutlaka güneş kremi ve retinoid içeren kremler kullanın.

Bu yazı 618 kere okundu.
Etiketler:
baldıza sarkmak bebekler bebekler neden kusar bebeklerde bebeklerde boy kilo bebeklerde gaz bebeklerde ishal bebeklerde isilik bebeklerde uyku bebeklerin doğduğu ilginç bir yer benekler guneste kizarmak işin aslı işin aslı zafer akıncı işin formülü işin olsun işin yoksa gurbete işine bak işini sevmek işinolsa ışın ışın karaca kabarmak kabarmak deyiminin anlamı kabarmak ekşi kabarmak ile ilgili deyimler kabarmak ingilizce kabarmak ın anlamı nedir kabarmak kelimesinin sözlük anlamı kabarmak ne demek kabarmak sözlük kabarmak sözlük anlamı kirişiklik için doğal çözüm kirişiklik kürü dr nicholas perricone kirişikliklar için doğal maskeler kirişikliklar için kaya tuzu kirişikliklara karşi doğal krem yapimi kizarmak bilmeyen cehren kizarmak eksi kizarmak ingilizce kırışıklık kırışıklık giderici krem kırışıklık kremi kırışıklık maskesi kırışıklıklara doğal çözüm kızarmak kızarmak istemiyorum konusurken kizarmak korkmak es anlami krem krem dizisi krem karamel krem şanti krem şantili kurabiye krema krema nasıl yapılır krema tarifi kremalı kek kremalı mantar çorbası ruyada kizarmak sarkmak sarkmak boy uzatır mı sarkmak bulmaca sarkmak eksi sarkmak ingilizce sarkmak ingilizcesi sarkmak ne demek sarkmak sözlük anlamı sertleşmek sertleşmeme sertleşmeme sorunu hangi doktor sertleşmeye çare sertleşmeye iyi gelen bitkiler nelerdir sertleşmeyi saglayan bitkiler sertleşmeyi sağlayan gıdalar utaninca kizarmak yaşam yaşam hastanesi yaşam koçu yaşam şifresi yaşamak yaşamak için öldür yaşamak için sür yaşamaya dair yaşamın kıyısında yaşamkent Yaşlandıkça vücut bakımı yaşlanmak yaşlanmak dediler dünyanın tadı indir yaşlanmak ekşi yaşlanmak güzeldir yaşlanmak ingilizce yaşlanmak nedir yaşlanmak şiir yaşlanmak sözleri yaşlanmaktan korkmak yaşlanmaktır dediler indir yuzu kizarmak
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara