Yumurta Kabuğunun Faydaları

Paylaş
 


Güçlü kemikler, sağlam ve sağlıklı saçlar, uzun ömürlü dişler için belli başlı vitaminlerin yanı sıra, kalsiyum alımının ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek… Kalsiyum denince ilk akla gelen gıdaların yanında,  faydası çok da bilinmeyen ama gerçek anlamda kalsiyum deposu olan bir madde daha var:Yumurta kabuğu..

Evet yumurta, sadece sarısı ve akında değil, kabuğunda da yüksek oranda kalsiyum barındırarak, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor; zirayumurta kabuğunun neredeyse %95’lik bir bölümü kalsiyum ihtiva ediyor. Bu da şu demek: besinlerle birlikte alınan kalsiyuma göre sindirim ve emilimi çok daha fazladır. Yumurta kabuğu, kalsiyumun yanı sıra magnezyum, manganez, demir, bakır, bor, kükürt, molibden, silikon, çinko ve bunun gibi pek çok faydalı besin ögesini ihtiva ederek, kemik yoğunluğu artışı konusunda muazzam katkılar sağlar. Tam da bu yüzden, bilhassa kadınlarda osteoporoz riskini azaltmada çok etkili sonuçlar sağlar.

Yumurtadan en değerli besin ögelerini alabilmemiz için, tavuğun iyi beslenmesi şarttır. Bu sebeple özgür gezen tavukların yumurtası en değerli gruptadır. Salmonella bakterisi riskine karşı çok iyi kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondoda toz haline gelene kadar çekildikten sonra tüketilebilir. Orta boy bir yumurta kabuğundan ortalama 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mg. kalsiyum içerir. Fazla kalsiyum alımı kas kramplarına sebebiyet vereceğinden dikkatli tüketilmeli, potasyum içeren şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.

Yumurta-Kabuğunun-Faydaları4

Yumurta Kabuğu Maskesi
Yüksek orandaki kalsiyum içeriğinden dolayı yumurta kabuğu, cilt üzerinde son derece olumlu özelliklere sahiptir. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi olarak kullanıldığında cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesiyle cilt üzerindeki renk dengesizliklerini giderebilirsiniz.

cilt_lekelerine_yumurta_kabugu_maskesi

 

Bunun için;

 • 2 çay kaşığı yumurta kabuğu
 • 2 yemek kaşığı yumurta akı
 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 4 damla limon suyunu bir kase içinde karıştırarak cildin tamamına sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın ve cilde nemlendirici tatbik edin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Bu maska yardımıyla cilt yeni baştan yapılandırılır.
Ciltteki renk bozuklukları ve lekeler üzerinde olumlu tesirler gösterir.
Cilt rengini beyazlatan bir maskedir. Bu özelliğinden dolayı hem kendi başına kullanılabilir, hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz olarak eklenebilir.

Kemik Erimesine Yumurta Kabuğu

1- : Kür için kullanılacak yumurtaları, önce mikrobun kırılması için kaynatın. Ardından yumurtaları soyun, içindeki zarı çıkarın ve kabukları rondodan geçirerek toz haline getirin. Taze sıkılmış meyve suyu yahut süt eşliğinde her sabah 1 çay kaşığı kadar yutun.

Kemik erimesi için kür tarifi 

2 : Özellikle de menopoz döneminde karşılaşılan kemik erimesi problemi için destekleyici bir önlem olabilir.

 • 10 adet iyi yıkanmış beyaz yumurta
 • 50 adet limon
 • 25 gr. kekik
 • 25 gr. çörek otu
 • 2.5 kilo iyi cins kaliteli bal

Limonları sıkın ve yumurtaları 10 gün süreyle limon suyunda, cam kavanoz içinde ve serin bir ortamda bekletin. 10 günün sonunda yumurta kabuklarının erimiş olduğunu göreceksiniz. Yumurta sarılarını ayırarak atın ve yumurta aklarını limon suyuyla iyice karıştırın. Bu karışımın içine de kekik, çörek otu ve balı ekleyerek her gün 1 kahve fincanı için. Karışımı serin ve loş bir yerde muhafaza edin. Uzun vadede vücut direncini artıran ve kemikleri güçlendiren bir formüldür.

Yumurta Kabuğu Nelere İyi Gelir
Kemik erimesi, cilt ve saç problemleri, vücut direncinin arttırılması gibi konularda fiziksel ve zihinsel faydalar sağlayan yumurta kabuğu aynı zamanda kanalizasyonların tıkanmasını önleyen, (mutfak lavabosunun süzgecine koyacağınız birkaç parça kabuk, boruları doğal yollardan temizleyecektir) bahçelerde gübre olarak kullanılan, bahçenizdeki bitkileri kurt ve salyangozlardan koruyan özellikleriyle de hayatı kolaylaştıran pek çok etkiye sahiptir.

Kahvaltı için haşladığınız,  yemeklerde, çorbalarda, salatalarda, terbiyelerde kullandığınız, kek, börek, çörek ve hamur işlerinin en vazgeçilmez malzemelerinden olan yumurta, sayısız yararlar sağlayarak bize sıhhat ve güzellik sunarken,yumurta kabuğu da eşsiz içeriğiyle kemiklerimizi koruyor ve cildimizi ışıl ışıl parlatıyor.6584565447_4e02dbf7ae_b IMG_0175 sofyalı_world_yumurta_oymacılığı

Bu yazı 1001 kere okundu.
Etiketler:
kadınlar kulübü kadınlar kulübü bir derdim var kadınlar kulübü cinsellik kadınlar kulübü diyet kadınlar kulübü fal kadınlar kulübü forum kadınlar kulubu gebelık kadınlar kulübü giriş kalsiyum kalsiyum eksikliği kalsiyum hangi besinlerde bulunur kalsiyum hidroksit kalsiyum kanal blokerleri kalsiyum karbonat kalsiyum klorür kalsiyum nitrat kalsiyum oksit kalsiyum sandoz kemik erimesi kemik erimesi için yumurta kabuğu ve limon kemik erimesi iğnesi kemik erimesi ilaçları kemik erimesi neden olur kemik erimesi nedenleri kemik erimesi nedir kemik erimesi tedavisi nedir kemik erimesi tedavisinde yumurta kabuğu kemik erimesi ve yumurta kabuğu kemik erimesi yumurta kabuğu kemik erimesi yumurta kabuğu kürü kemik erimesi yumurta kabuğu limon kemik erimesinde yumurta kabuğu kürü kemik erimesine ne iyi gelir kemik erimesine yumurta kemik erimesine yumurta kabuğu limon kemik erimesine yumurta kabuğu ve limon kemik erimesinin belirtileri kemik erimesinin tedavisi modacruz potasyum potasyum hidroksit potasyum karbonat potasyum klorür potasyum nedir potasyum nitrat potasyum permanganat potasyum sorbat potasyum sülfat potasyum yüksekliği pratik bilgiler sağlık aktüel sağlık bakanlığı sağlık bakanlığı personel sağlık lisans tamamlama sağlık net sağlık personel sağlık sen sağlık yönetimi sağlıkbank sağlıklı yaşam yumurta yumurta çiçeği yumurta diyeti yumurta fiyatları yumurta kabuğu yumurta kabuğu cilde faydaları yumurta kabuğu cilt maskesi yumurta kabuğu faydaları yumurta kabuğu ilacı yumurta kabuğu ile maske yumurta kabuğu kireçlenmeye iyi gelirmi yumurta kabuğu maskeleri yumurta kabuğu maskesi faydaları yumurta kabuğu maskesi kullananlar yumurta kabuğu maskesi nasıl yapılır yumurta kabuğu maskesi ne işe yarar yumurta kabuğu maskesi serap kunak yumurta kabuğu maskesi suna dumankaya yumurta kabuğu ne işe yarar yumurta kabuğu neye iyi gelir yumurta kabuğu tozu yumurta kabuğu tozu faydaları yumurta kabuğu tozu maskesi yumurta kabuğu yemenin faydaları yumurta kabugu yogurt maskesi yumurta kabuğu zarı yumurta kabuğu zarı hapı yumurta kabuğunu faydaları yumurta kabuğunun cilde faydaları yumurta kabuğunun faydaları ibrahim saraçoğlu yumurta kabuğunun faydaları nelerdir yumurta kabuğunun faydaları ömer osman korkmaz yumurta kaç kalori yumurta maskesi yumurtalar yumurtalı ekmek yumurtalık yumurtanın sarısı
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara