Yumurta Metabolizmayı Hızlandırıyor

Paylaş
 

Uzman diyetisyenler, diyet yapıp da bir türlü kilo veremeyenler için yumurtanın metabolizmayı büyük ölçüde hızlandırdığını söylüyor.

Kahvaltı esnasında yiyeceğiniz omlet, menemen ya da haşlanmış yumurta, tokluk süresinin daha uzun olmasını sağlıyor. Ayrıca kan şekerinin daha dengeli olmasına yardımcı olarak sizi güne hazır duruma getirir.

Yumurta, hızlı bir metabolizma için gerekli gıdaların başında geliyor.
metabolizma için gerekli gıdaların başında geliyor.

Et yemeden kilo vermek mümkün değil

Yumurta ile birlikte metabolizmayı hızlandıran diğer besin gruplarını da sıralayalım:
Et ve türevlerini günde bir öğün mutlaka yemek gerekiyor. Yalnızca sebze yiyerek kilo verme düşüncesi artık çok gerilerde kaldı.

Bir diğer önemli nokta ise, etin devamlı olarak tüketilmemesi. Gün içerisinde ise süt ve ürünlerinden iki su bardağı süte veya yoğurda denk miktarda kalsiyum almak, metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına katkıda bulunacaktır .

Her öğünde mutlaka protein kaynağı bulundurmak gerekiyor. Yediğiniz sebze öğünlerinin yanına yoğurdun bulunması sadece kan şekeri dengesinin sağlanması açısından değil, aynı zamanda kalsiyum ihtiyacının karşılanması ve metabolizmanın hızlanması açısından da büyük önem taşımaktadır
Yeşil çay, baharat ve kahve

Yapılan bilimsel çalışmalar, düzenli yeşil çay tüketen insanların kilo verme hızlarının büyük oranda yükseldiğini gösteriyor.

Günde iki veya üç bardak yeşil çay tüketilmesi, vücuttaki ödemin atılması ayrıca dolaşım sisteminin daha hızlı çalışması açısından büyük önem taşıyor. Kahve ise en önemli metabolizma hızlandırıcılarından biridir.

Özellikle egzersiz yapanların egzersizden kırk beş dakika kadar öncesinde koyu bir kahve içmesi daha fazla yağ yakacakları anlamına geliyor. Yemeğin yanında tüketilen pul biber, kekik, karabiber gibi baharatların, metabolizma hızını artırdığı da bilinmektedir.

Bu yazı 426 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
estetik cerrahi ankara